RepRap – vaše vlastní továrna do domácnosti

Technologie 3D tisku se během uplynulých deseti let posunula významně kupředu. 3D tiskárny jsou dnes schopné „tisknout“ i složité objekty. Používají se především v průmyslu, návrhářství a jiných profesionálních činnostech. Přitom tiskárnu schopnou vyrábět běžné objekty je možné si sestavit doma za cenu pod 25 000 Kč. Jmenuje se RepRap. 
technologie 3D tiskárna RepRap

RepRap je „svobodný projekt“ mnoha nadšenců z celého světa postavený na ideji . Jde o kombinaci hardwaru, tedy samotného zařízení, a softwaru. Obojí je vyvíjenou s myšlenkou svobodného šíření informací, tedy open source software i open source hardware.

To znamená, že svou 3D RepRap si může postavit každý zdatnější kutil doma sám. Ti podnikavější dokonce mohou nabízet už hotové stavebnice nebo rovnou celé výrobky ke koupi.

RepRap dnes existuje už ve druhé generaci. Jde o samo-replikovací stroj. Jinými slovy, 3D tiskárna RepRap dokáže vyrobit sama sebe, resp. součástky potřebné pro její sestavení. Kdokoliv, kdo si postaví svou 3D tiskárnu, tak může pomoct přátelům „vytisknout“ také jejich. A ti zas mohou pomoct dalším.

Stolní 3D tiskárna dokáže vyrábět předměty až do velikosti kolem 30 x 20 x 14 cm. Výroba předmětů probíhá nanášením vrstev roztaveného plastu, který postupně tuhne. Dnes už existuje 3D tiskárna RepRap ve druhé generaci přezdívané Mendel a intenzivně se pracuje na generaci třetí.

Výhodou toho, že jde o celosvětový komunitní projekt, je skutečnost, že 3D tiskárna se neustále zlepšuje a vyvíjí. A to zcela zdarma.

Jedním z vývojářů, kteří se na vývoji 3D tiskárny RepRap podílejí, je i český programátor a nadšenec Josef Průša. Ten se přednáškou o 3D tisku představil na konferenci TEDxPrague koncem listopadu a díky zaslouženému úspěchu o týden později také ve Vídni na tamní konferenci.

Koncept „lidové 3D tiskárny“, kterou si každý může postavit doma, která dokáže sama sebe replikovat a vyrábět užitečné produkty, dokonale zapadá do nově se rozvíjejícího konceptu „wikinomie“. Tedy ekonomie, resp. založené na široké globální spolupráci umožněné srkze internet.

Aktuálně.cz, foto: MIT
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.