Vídeň: solární květina na skládce vyrábí elektřinu

Od května 2014 „kvete“ na vídeňské skládce „Rautenweg“ solární zařízení ve formě pět metrů vysoké květiny. Vídeňské oddělení magistrátu pro odpadové hospodářství, úklid ulic a vozový park (MA 48) sazí na sílu sluneční energie a alternativní formy.

Solární květina umístěná na skládce vyrábí elektrickou energii. foto: © Christian Houdek
Solární květina umístěná na skládce vyrábí elektrickou energii. foto: © Christian Houdek

Solární květina se otáčí za sluncem a čerpá z něj energii. Proud je používán především pro nabíjení vyhlídkového vláčku „48er-Tatzelwurm“, který umožňuje návštěvníkům prohlídku high-tech odpadového úložiště.

Vedle toho je proud používán i pro samotný provoz skládky. Květina vyrobí za rok cca. 3 000 kilowatthodin. „To odpovídá více jak roční potřebě průměrné vídeňské domácnosti,“ uvádí městká radní pro životní prostředí Ulli Sima.

Hight-tech skládka „Rautenweg“

Skládka má 60 ha což odpovídá tak asi 85 fotbalovým hřištím. Je používána jako úložiště zpracovaných zbytků z moderních spaloven.

Představuje je tak high-zech-zázemí do kterého město Vídeň investovala především s ohledem na ekologické faktory. Od roku 2009 sem není dodáván žádný neošetřený odpad.

Informace o zpracování odpadu ve Vídni a návštěva nejen této skládky jsou umožněny široké i odborné veřejnosti. Vídeň má též Muzeum odpadového hospodářství „48er-Museum“.

tisková zpráva

Jeden myslel na “Vídeň: solární květina na skládce vyrábí elektřinu

  • 18. 5. 2014 (20.23)
    Trvalý odkaz

    vcelku pěkné ale zbytečné stačilo by použít vyskoušené sic by to pak nebylo tak vzhledné

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *