V Ghaně se budou učit těžit zlato – z elektroodpadu

Prohrabávat se městskými skládkami může být mnohem výnosnější, než byste si mysleli. Jedna příměstská skládka v Africe dokáže být prý 40x-50x výnosnějí, než průměrný zlatý důl na Aljašce. A to vše díky elektroodpadu. Ročně totiž končí na skládkách neuvěřitelné množství drahých kovů, o jejichž recyklaci se téměř nikdo nestará.

Elektroodpad představuje cenný zdroj surovin, které by neměly zůstávat na skládce. Zdroj: ewasteguide.com
Elektroodpad představuje cenný zdroj surovin, které by neměly zůstávat na skládce. Zdroj: ewasteguide.com

Mobilní telefony, tablety, notebooky, stolní počítače – to vše obsahuje stopová množství drahých kovů, jako součást vnitřních instalací, tištěných spojů a obvodů. Lidé se při dobývání Západu v době zlaté horečky dokázali zabíjet pro pár uncí zlata, zatímco dnes ho končí ročně mezi vyvezenými odpadky na 320 tun.

Když k tomu připočítáme dalších neuvěřitelných 7500 tun stříbra, chtělo by se nám vzít lopatu a krumpáč, a vyrazit do světa. Ano, za jeden rok skončí na skládkách (především v Africe) zlato, stříbro a ostatní ceněné kovy za 21 miliard dolarů.

V roce 2001 moderní uživatelské a komunikační technologie „spolykaly“ 5,3 % světové produkce zlata (197 tun). V roce 2011 už to bylo 7,7 % (320 tun).

Se stříbrem je to podobné, vyšší je jen podíl, který dosahuje patnácti procent. Ceny stříbra na trhu jsou navíc do značné míry velmi proměnlivé, a poskakují od 300 do 1500 dolarů za unci (28,34 gramu).

Nejneuvěřitelnější na tom všem je, že drahé kovy, které by odpovídaly, řekněme, hrubému domácímu produktu státu El Salvador, jsou recyklovány jen z asi 15 %. Zbytek zůstává pohřben v nepoužívané a zbytečné elektronice na skládkách.

Uživatelská elektronika je navíc byznys, který letí vzhůru. Bez ohledu na spotřebu drahých kovů se meziroční průmyslová produkce prakticky násobí. Co s tím?

Mezinárodní tým expertů z dvanácti zemí nyní zakládá v Africe vůbec první akademii, která má vzdělávat a školit pracovníky sektoru odpadového hospodářství v optimálním zacházení, udržitelném hospodaření a recyklaci specifických druhů e-odpadu.

Pod hlavičkou GeSi (Global e-sustaiunability initiative) vzniká v ghanské Accře středisko, kde budou školení, zaměřená na udržitelné procesní postupy a „výtěžnost“ drahých kovů probíhat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *