Belgie láme rekordy – 2,6 GW solární kapacity za rok

Belgii bychom asi na mapě stávajících solárních velmocí nehledali. Přesto tato země s rozlohou poloviny České republiky dosáhla před koncem roku 2012 na příčku 2,6 GW instalované fotovoltaické kapacity. Země, pro většinu z nás proslavená jen výtečnou čokoládou a Herculem Poirotem je navíc čtvrtá v pořadí zemí Evropské unie, pokud jde o výkon solárních elektráren přepočítaných na obyvatele.

Rychlost, s jakou se Belgičané pustili do solárních instalací, je skutečně zarážející. Zdroj: efinity.be
Rychlost, s jakou se Belgičané pustili do solárních instalací, je skutečně zarážející. Zdroj: efinity.be

S těmito nečekanými „horkými“ čísly přichází belgická společnost Apere (Association pour la promotion des énergies renouvelables), která se soustředí na vyhodnocení, statistiku a propagaci obnovitelných zdrojů energie.

Co je na belgickém případu pozoruhodné, je rychlost s jakou se tu solární byznys rozjel. Skutečně skokový nárůst počtu instalací se totiž odehrál prakticky během jednoho roku.

V roce 2011 se tu solární instalace sice ojediněle vyskytovaly, ale zvládnout nárůst o 86 % je už pořádná pecka. Slunce tu dnes pokrývá celkem 2,8 % celkové spotřeby elektřiny.

Na vedoucí pozici ve vlámském regionu se usadila oblast Flander. Zdejší instalovaná kapacita představuje 2061 MW, zatímco valonský region zaznamenal jen 491 megawatt. V praxi to znamená, že každý sedmý dům je napájen čistou elektřinou.

Hlavní město – Brusel, stojí trochu stranou tomuto rychlému trendu. Za poslední rok tu bylo oproti ostatním regionům nainstalováno prozatím jen patnáct megawatt fotovoltaických systémů, ale i to se má do budoucna změnit.

Výrazným specifikem Belgického království je především fakt, že každý ze tří členů federativního společenství – vlámské Flandry, Valónie a Brusel – mají nastavena odlišná implementační schémata pro zařazení obnovitelných zdrojů energie.

Zdá se ale, že minimálně vlámsky hovořící část země má poměrně jasno, jakým směrem chtějí upnout své snahy o dosažení energetické nezávislosti.

PV-magazine.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *