Belgie láme rekordy – 2,6 GW solární kapacity za rok
Belgii bychom asi na mapě stávajících solárních velmocí nehledali. Přesto tato země s rozlohou poloviny České republiky dosáhla před koncem roku 2012 na příčku 2,6 GW instalované fotovoltaické kapacity. Země, pro většinu z nás proslavená jen výtečnou čokoládou a Herculem Poirotem je navíc čtvrtá v pořadí zemí Evropské unie, pokud jde o výkon solárních elektráren přepočítaných na obyvatele.
S těmito nečekanými „horkými“ čísly přichází belgická společnost Apere (Association pour la promotion des énergies renouvelables), která se soustředí na vyhodnocení, statistiku a propagaci obnovitelných zdrojů energie.
Co je na belgickém případu pozoruhodné, je rychlost s jakou se tu solární byznys rozjel. Skutečně skokový nárůst počtu instalací se totiž odehrál prakticky během jednoho roku.
V roce 2011 se tu solární instalace sice ojediněle vyskytovaly, ale zvládnout nárůst o 86 % je už pořádná pecka. Slunce tu dnes pokrývá celkem 2,8 % celkové spotřeby elektřiny.
V Belgii staví solární železniční tunel
I zahradní technika může být šetrná k životnímu prostředí
Škola z ČR uspěla v evropské vzdělávací soutěži o šetření energií
Na vedoucí pozici ve vlámském regionu se usadila oblast Flander. Zdejší instalovaná kapacita představuje 2061 MW, zatímco valonský region zaznamenal jen 491 megawatt. V praxi to znamená, že každý sedmý dům je napájen čistou elektřinou.
Hlavní město – Brusel, stojí trochu stranou tomuto rychlému trendu. Za poslední rok tu bylo oproti ostatním regionům nainstalováno prozatím jen patnáct megawatt fotovoltaických systémů, ale i to se má do budoucna změnit.
Výrazným specifikem Belgického království je především fakt, že každý ze tří členů federativního společenství – vlámské Flandry, Valónie a Brusel – mají nastavena odlišná implementační schémata pro zařazení obnovitelných zdrojů energie.
Zdá se ale, že minimálně vlámsky hovořící část země má poměrně jasno, jakým směrem chtějí upnout své snahy o dosažení energetické nezávislosti.