Letadla bude pohánět palivo z odpadků

Britské aerolinky mají smělý plán. Využít londýnské odpadky k výrobě leteckého paliva. Ambiciózního nápadu se tvůrčím způsobem zhostila společnost Solena Fuels. Ta si od experimentu, převedeného z laboratorních podmínek na úroveň průmyslové výroby, slibuje nejen snížení množství odpadů na britských skládkách, ale i úsporu v hodnotě až 300 milionů liber.

"Už v roce 2015 by měla vzlétnout první letadla poháněná palivem z odpadků." Foto: Radomír Dohnal
„Už v roce 2015 by měla vzlétnout první letadla poháněná palivem z odpadků.“ Foto: Radomír Dohnal

Město Londýn se podobnému experimentu nebrání, a nabízí surovinu pro výrobu paliva, odpady z městských skládek, štědře zdarma.

Společnost Solena Fuels si jej může na smluvních londýnských skládkách vyzvednout, zajistí jejich přetřídění (nevyužité složky odprodá recyklačním společnostem) a zbytkový využitelný podíl přepracuje do podoby paliva.

I když proces převážení materiálů z místa na místo zvyšuje u celého záměru ekologickou stopu, pořád by ještě výsledné palivo mělo mít o 50 % nižší emisní potenciál, než klasické „tryskové“ palivo.

Pilotní projekt je momentálně bedlivě sledován britskou vládou, protože zajištění dostatku paliv je jednou z jejich dlouhodobých priorit.

Solena Fuels připouští, že v daný moment se nejedná o nějaký alchymistický kámen mudrců, kompletně přeměňující zbytečné odpadky na zlato, potažmo účinné palivo. Odpadní suroviny ze skládek tvoří za současných podmínek jen dvouprocentní podíl směsi testovaného leteckého paliva.

V dalších letech by se ale měla tato „odpadní složka“ v palivu postupně zvyšovat. První letadla, poháněná alternativním palivem, by měla k obloze vzlétnout v roce 2015.

Princip, s jakým chce Solena Fuels pracovat s odpadky, a přetvářet je v palivo, je prozatím popisován jen ve velmi obecné rovině.

Základem je zplynění využitelných složek odpadu, a následná transformace na palivo. Na rozdíl od biopaliv na bázi etanolu by mělo toto letecké palivo najít bezpečné využití i v letové hladině do 15 000 metrů nad mořem.

Ani v případě plného nasazení však Solena Fuels nevyřeší problém s nedostatkem pohonných hmot pro aerolinky. I při těch nejsmělejších plánech nebudou schopni garantovat více než čtvrtinu stávající dnešní poptávky.

Na druhé straně, o odpadky zatím Britové nouzi nemají. Jen Londýn produkuje každoročně okolo 18 milionů tun komunálního odpadu.

2 komentáře: „Letadla bude pohánět palivo z odpadků

  • 19. 5. 2014 (15.54)
    Trvalý odkaz

    Vážená redakce, množství vytvářeného odpadu je v jakých jednotkách? Zdá se mi, že vám v textu, konkrétně poslední větě něco trochu chybí.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *