Řasy vyrábí dieselové palivo
Dostupnost fosilních paliv je omezená, a jejich spalování uvolňuje do atmosféry skleníkové plyny. Jednou z cest jak zaopatřit světu pohonné hmoty jsou alternativní paliva z biomasy. Předcházející informace nejsou žádnou novinkou, ale právě na jejich bázi založil svůj výzkum profesor Johannes A. Lercher z mnichovské Technické univerzity. Proč totiž získávat olejnaté látky k výrobě paliv ze sóji či řepky, když některé vodní řasy dokáží palivo „vyrábět“ přímo?
Předchozí technologické postupy výroby paliva z řas měly několik nevýhod. Palivo mělo příliš vysoký obsah kyslíku, za nízkých teplot docházelo k výraznému omezení funkčnosti. Navíc, nebylo dosaženo požadované účinnosti.
Mnichovská technická univerzita v čele v profesorem Lercherem nyní vyzkoušela nový katalyzátor katalytické reakce: přídavkem niklu a H-beta zeolitu za podmínek teploty 260 °C a standardního tlaku, se z řas uvolňují nasycené uhlovodíky, které lze hned využít jako vysoce kvalitní pohonné látky.“
Žravé řasy pomohou filtrovat oxid uhličitý z elektrárny
Craig Venter slibuje ropu z mořských řas
50 % energie pro Evropu by mohlo pocházet do roku 2050 z oceánů
Lercher převádí katalytickým procesem olejnaté látky, vyráběné řasami, přímo na dieslové palivo. Reakce poskytuje především neutrální lipidy, například mono-, di- a triglyceridy s nenasycenými C18 mastnými kyselinami.
Osm hodin trvající konverze poskytne tekutinu složenou ze 78% oktadekanových alkanů. Vedlejšími produkty jsou plyny propan a metan. Otázkou je, nakolik je reálné přesunout laboratorní proces na úroveň průmyslové produkce paliv.
„Ve srovnání s tradičnějšími zdroji biopaliv mají řasy hned několik výhod,“ chválí řasy Lercher. „Rostou nesrovnatelně rychleji než zemědělské plodiny, mají několikanásobně vyšší podíl obsahu mastných triglyceridů ve srovnání s na souši pěstovanými rostlinami, a hlavně, nesoupeří o místo se zemědělskou produkcí potravin.“
Mikroskopické řasy je možné snadno kultivovat a jsou velmi nenáročné. Je tedy jen otázkou času, kdy se jejich využití stane realitou?