Gothenburg – skandinávská ekologická utopie

Seveřané mají k přeci jen o něco vřelejší vztah než jejich jižní sousedé. Energii získávají z či , automobily často jezdí na . I svá města postupně začínají budovat směrem k . Ve studiu Kjellgren Kaminsky Architects aktuálně vznikl rozsáhlý plán přestavby Gothenburgu, druhého největšího města a studentské metropole .

architektura - města budoucnosti - švédsko - gothenburg

Projekt nazvali „Super Sustainable City„. Jde o hustou městskou zástavbu, která je však navržena tak, aby využívala všechny dnešní poznatky o , energiích a dopravě. Zelené zahrady na střechách domů, , , , to všechno jsou prvky, se kterými se v návrhu počítá.

architektura - města budoucnosti - švédsko - gothenburg

Jedním z nejvstřícnějších kroků k zářivé budoucnosti života ve městech je podle tvůrců projektu budování hustších, efektivněji navržených měst. Sníží se tak náklady na materiály a energie jak stavby, tak na a mezi jednotlivými budovami.

architektura - města budoucnosti - švédsko - gothenburg

Architekti z KKA si představují Gothenburg roku jako krásné, zelené a roustoucí město s velmi hustým městským centrem. Zahrady na střechách poskytují tamním obyvatelům nejen čerstvé potraviny, ale také snižují náklady na či . Většina budov je pak obdařena větrnými mikro-elektrárnami, které dále snižují energetickou spotřebu. Jako hlavní dopravní prostředek ve městě mají sloužit , případně integrovaný dopravní systém. Jak by se vám líbilo v takovém městě žít?

architektura - města budoucnosti - švédsko - gothenburg

inhabitat

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *