Uruguay jede z 95 % na obnovitelné zdroje

Od koho se mohou světoví lídři učit, pokud jde o obnovitelné zdroje? Překvapivě to není vyspělé Japonsko nebo do obnovitelných zdrojů masivně investující Čína. Šampionem, který na konferenci v Paříži světové velmoci strčil takříkajíc do kapsy, se stala Uruguay.

„Za deset let se Uruguay změnila na jihoamerický klenot soběstačné energetiky.“ Zdroj:Inhabitat.com
„Za deset let se Uruguay změnila na jihoamerický klenot soběstačné energetiky.“ Zdroj:Inhabitat.com

Uruguay s třemi miliony obyvatel není nejmenší světa, ale rozhodně je nejmenší země světa, kde se mluví španělsky. V posledních letech proslula zejména svými liberálními postoji, například legalizací marihuany nebo svolením ke sňatkům osob stejného pohlaví.

Svět ale zatím zcela opomíjel energetický přerod, který tato země v posledních deseti letech absolvovala. Dnes Uruguay čerpá 94,5 % spotřebovávané elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Pochopitelně se tak nestalo přes noc. Ještě před patnácti lety byla tato země na východním pobřeží Jižní Ameriky takřka totálně závislá na dovozu ropy, a 27 % zbytek dorovnávala uhelnými elektrárnami. Podle slov Ramóna Méndeze, uruguayského ředitele odboru energetiky: „Tato cesta zjevně nebyla dále udržitelnou, a žádala si změnu kurzu.“

Výsledkem byla rozsáhlá opatření, která silně diverzifikovala celý energetický sektor. Dnes je cena energie v Uruguay o třetinu nižší, než před deseti lety, je téměř o 100 % čistější a především plyne z obnovitelných zdrojů. Energetickému sektoru tu dominují větrné elektrárny, ale za rozvinuté lze považovat i solární farmy.

Vodní elektrárny se rovněž významně podílí na bilanci země, ale z důvodu často dlouhotrvajícího sucha se na ně nedá příliš spoléhat. I to bylo jedním z hlavních důvodů diverzifikace: snaha nevsázet na jednu kartu. Proto se majoritou nestala tolik zde propagovaná biomasa, protože sucho může její výnos snížit stejným způsobem, jako vodní elektrárny.

Ekologizace energetického průmyslu se odrazila i v celkové bilanci země. Skutečně bychom na světě nenarazili na mnoho států, které mohou říct, že 55 % komplexní spotřeby veškeré energie plyne z obnovitelných zdrojů (jedná se o kompletní výčet, tedy například včetně započítání pohonných hmot v automobilech, lodích, letadlech).

Fascinující navíc je, že tento přerod se podařilo v deseti letech zorganizovat bez jakéhokoliv vnějšího zásahu, formou výkupních tarifů nebo státních dotací.

3 komentáře: „Uruguay jede z 95 % na obnovitelné zdroje

 • 21. 12. 2015 (21.25)
  Trvalý odkaz

  No tak není to překvapivé. Není nic nového na tom, že vodní el. energii lze výhodně doplňovat větrem a FV panely. Pří průměrné teplotě která je o 10°C vyšší než u nás toho moc neprotopí. Takže kromě el. energie potřebují pouze energii pro dopravu. Při jejich podmínkách není 45% podíl fosilních zdrojů žádný úspěch.

  Reagovat
 • 21. 12. 2015 (15.15)
  Trvalý odkaz

  Je hezké číst, že to jde. Na druhou stranu ovšem je to zěmě, které je na 64 místě světového HDp přepočteného na obyvatele až za Rovníkovou Guineou, Gabonem nebo Botswanou. Takže uspokojit její potřeby zatím není tak těžké.

  Reagovat
  • 3. 1. 2016 (10.02)
   Trvalý odkaz

   Uruguay? Má HDP na hlavu srovnatelnej se Slovenskem. Nejspíš si pletete Uruguay a Paraguay.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *