Litevské náměstí zdobí vánoční stromek z PET lahví

Vánoční svátky nutí každoročně k zamyšlení nad vztahem jedince vůči okolí a blížící se Nový rok je mimo veselí i časem bilancování. Příkladem realizace jednoho takového „zamyšlení“ a trochy ekologického účtování je i jeden skutečně originální vánoční stromek v litevském Kaunasu. Exemplář, který si postavili na náměstí, určitě nebude největší v celé Litvě, natož pak v Evropě. Rozhodně ale upoutá svou podezřele světlou barvou. Teprve při bližším pohledu si všimnete, že třináct metrů vysoký nazdobený vánoční stromek je vyroben z plastových lahví.

Vánoční stromek z PET lahví můžete vidět na náměstí v Kaunasu v Litvě, foto: Jolanta Šmidtienė
Vánoční stromek z PET lahví můžete vidět na náměstí v Kaunasu v Litvě, foto: Jolanta Šmidtienė

Stromek před radnicí Kaunasu je kus po kusu seskládán dohromady z 32 000 PET lahví a suchých zipů. Pod vznik této sváteční skulptury se podepsala koncepční umělkyně Jolanta Šmidtienė. Ta se o „alternativní“ vánoční výzdobu města stará již třetím rokem.

Letos byl prý ale rozpočet tak napjatý, že jiné styly výzdoby by jí prý, podle jejích slov, musely nezbytně vést k vyloupení banky. Zářící vánoční stromek, na který je prý obzvláště v noci, díky nasvícení, úžasný pohled, teď nejen litevským občanům připomíná, že Vánoce a výzdoba města může být i levné a šetrné vůči životnímu prostředí.

„Každý rok se pokouším o něco nového,“ říká Jolanta Šmidtienė. „Zelená barva představuje klid a přírodu. A právě ochrana přírody a ekologie je drahá záležitost. Evropané mohou být klidní, protože jsme kvůli vánočnímu stromku nemuseli do lesa, a neutráceli zbytečně peníze z rozpočtu města.“

Je pravda, že ušetřené úspory půjdou do osvětlení, protože celý zelen strom z lahví od šumivých nápojů osvítí čtyřicet tisíc žároviček. Vánoční strom z Kaunasu teď usiluje o zápis do Guinessovy knihy rekordů, posledním obdobným rekordmanem byl strom z Izraele. Ten ale vypadá vedle obřího plastového smrku z Litvy jako semenáček, byl „jen“ z 5000 PET lahví.

inhabitat.com

6 komentářů: „Litevské náměstí zdobí vánoční stromek z PET lahví

  • 23. 12. 2011 (14.36)
    Trvalý odkaz

    Má třináct metrů.. na to stačí myslet sám za sebe.. což chápu, že je, u velké části populace, obtížné..

    Reagovat
  • 23. 12. 2011 (11.44)
    Trvalý odkaz

    Vážený „multimedia“, a jak byste si to vícero multimediálních informací asi představoval, rád se nechám inspirovat :)

    – 85 metrů: „The Guinness world record for the largest floating Christmas tree measures 85 m (278 ft 10 in) in height and was erected as an annual tradition in Rodrigo De Freitas Lagoon in Rio De Janeiro, Brazil.“ je trochu o něčem jiném

    – 32 000 PET lahví a 40 000 žároviček je poslední aktuální údaj (který byl v několika textech zkreslen)

    – Larnacký stromek je vyroben z PET flašek a plechovek

    Reagovat
  • 22. 12. 2011 (17.32)
    Trvalý odkaz

    A co tak trochu viac multemedialnych info?

    Kaunas, Litva
    google >> kaunas christmas tree

    Vacsinou uvadzaju, ze ten v Kaunase v Litve je az zo 40000 PET flasi (nie 32000) a je vysoky 13 metrov.

    Ale World Records Academy pise, ze vraj az 85 m ?!?
    http://www.worldrecordsacademy.org/biggest/largest_Christmas_tree_made_of_plastic_bottles_Kaunas_sets_world_record_112624.html

    Lanarca, Cyprus
    google >> larnaca christmas tree

    Vacsinou uvadzaju, ze ten v Lanarca na Cypre je
    20 metrov vysoky a vyrobeny z 20000 PET flasi.

    Takze, kde je pravda 13 m, 20m, ci 85 m, ktory je najvacsi?

    Reagovat
  • 22. 12. 2011 (16.35)
    Trvalý odkaz

    Rzhodne neni jediny – pred par dny kdyz jsem byl v Larnace (Kypr), maji taky stromek jen z PET flasek..i kdyz je fakt,ze ten litevskej je o poznani hezci…a co se tyce velikosti,tak jsou srovnatelny,mozna ten kyperskej o chlup vyssi

    Reagovat
  • 22. 12. 2011 (10.30)
    Trvalý odkaz

    A kolik je zarovek na klasickym drevenym vanocnim stromku? Ekologie je v tom, ze se nemusi pokacet absolutne zdravej vzrostlej strom a prevazet ho kamionem na namesti…

    Reagovat
  • 22. 12. 2011 (9.37)
    Trvalý odkaz

    Je pravda, že ušetřené úspory půjdou do osvětlení, protože celý zelen strom z lahví od šumivých nápojů osvítí čtyřicet tisíc žároviček.

    Ze spousta hledisek to vidím kladně.. ale proč se tedy u toho zmiňuje ekologie?

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *