Lampa, která nemá dlouhé vedení
Dělat věci jinak, než dosud. Takové je obchodní heslo společnosti Kaal Masten. Její poslední designérský počin to předvádí naplno. Návrháři připravili první skutečně „autonomní“ solární pouliční lampu. Prototyp, který byl představen na výstavě Expo Houten v rámci expozic v otevřeném prostoru, však může už brzy ozářit ulice nizozemského Eindhovenu.
Osvětlení ulice nebylo nikdy tak snadné, jako se „Spiritlighting“. Už proto, že jednotlivé lampy nepotřebujete nikterak napojovat na podzemní rozvodnou síť nebo stožáry elektrického vedení. Lampy se dobíjejí ze Slunce a nevyžadují žádné další do-zásobování elektřinou. Solární panel je přímou součástí „těla“ sloupu. Jednoduše proto s touto lampou můžete osvětlovat noční ulice i na místech, kam ještě nedosáhla elektrifikace.
Nad Hong Kongem hvězdy neuvidíte
HCPVT – solární elektrárna s 80% účinností
Technologie LED nahrazuje žárovky ve veřejném osvětlení
Na stránkách Kaal Masten nešetří sebe-pochvalnými slovy. Zmiňuje se tu nejčastěji „revoluční přístup“ nebo „budoucnost veřejného osvětlení“. Pravdou ale je, že myšlenka autonomních sloupů veřejného osvětlení má něco do sebe.
Společnost nabízí několik velikostních provedení, přičemž ty největší kousky mají až 18 metrů na výšku. Takové by se už hodily například k instalacím podél silnic a dálničních tahů, kde se svítí téměř nepřetržitě.
„Máme tu před sebou zářivou budoucnost,“ říká Jos van den Hurk, ředitel společnosti Kaal Masten. „Je to milník, a to ne jen pro naši firmu, ale pro celou koncepci veřejného osvětlení. Prvním zásadním krokem je samotná povaha „stand-alone“ lampy, kdy se sloup současně stává generátorem energie. Druhá věc vychází z té první. – teď prostě můžete osadit světlo kamkoliv, a nestarat se o to, jestli tam vede připojení.“
Svou roli tu sehrávají i principy udržitelnosti. Svícení LEDkami prozářeným „Spiritlightingem“ si totiž nežádá žádné emisní znečištění. Kaal Masten vyvíjel do této podoby zařízení tři roky. Nyní se uvažuje o jejich instalaci v několika čtvrtích Eidhovenu.
Koko solarna technologia je v dnesnej dobe tak pokrocila ze neni zavisle na viditelnom svetle, navyse fotony viditelneho spektra neviazu tolko energie ako svetlo ktore nevidime, resp. žiarenia – hlavne UV žiarenie. Na SR/ČR by som sa skôr obaval o to ze to niekto ukradne, rozbije, postrieka napismi – cize znici cize co si tu zasluzime s nasou mentalitou…
Mám trochu obavu, že v podmínkách ČR, kdy je v zimě běžně 14 dní zataženo to nebude svítit. Ale jinak je to zase krok kupředu.