IKEA bude prodávat pouze LED osvětlení

IKEA bude v sortimentu osvětlení ve svých obchodních domech nabízet od září 2015 pouze LED osvětlení. To spotřebuje o 85 % méně energie než klasické žárovky a má životnost až 20 let. IKEA tak činí další krok v oblasti udržitelnějšího bydlení.

Obchody IKEA po celém světě budou nově nabízet pouze LED osvětlení. foto: IKEA
Obchody IKEA po celém světě budou nově nabízet pouze LED osvětlení. foto: IKEA

„LED technologie znamená revoluci v celé oblasti osvětlení. Účty za elektřinu v domácnostech neustále stoupají a rovněž se zvyšuje globální spotřeba energie, proto šetrné LED osvětlení má již nyní velký přínos a jeho význam bude dále růst,“ říká Steve Howard, Chief Sustainability Officer, IKEA Group.

„Tento krok v podobě prodeje pouze osvětlení a žárovek zároveň stavíme na našem přesvědčení, že každý by měl mít možnost bydlet udržitelnějším způsobem a to by mělo být pro něj i dostupné. Proto chceme, aby byly ceny našich LED osvětlení vždy finančně dostupné pro co nejvíce lidí,“ dodává.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Spotřeba energie na osvětlení má v USA do roku 2030 klesnout o 46 %

Inženýři z NASA vymysleli chytrou žárovku

Nový typ zářivky by mohl ušetřit světu až 300 miliard korun | EkoBonus.cz

„LED diody znamenají rovněž revoluci v designu. Jsou malé a lze je tudíž zabudovat do takřka jakéhokoli výrobku. Bude tak možné navrhovat menší lampy, tenčí struktury a šířit světlo cíleněji,“ uvádí další výhody Björn Block, Range Manager pro sortiment osvětlení v IKEA.

Technologie LED poskytuje světlo vysoké kvality a nabízí řešení pro různé preference a potřeby. Zákazníci si mohou vybrat mezi teplým nebo studeným světlem a téměř všechny žárovky jsou stmívatelné.

LED žárovky jsou též k dostání v mnoha tvarech a velikostech. IKEA i její dodavatelé kladli dlouhodobě důraz na to, aby se výkonnost žárovek LED dále zlepšovala. Výsledkem je tak osvětlení s vysokou kvalitou i výkonem.

IKEA LED – FAKTA

• Pokud by milion lidí vyměnil jednu žárovku za LED, z hlediska emisí CO2 by se to rovnalo situaci, kdy je ročně z provozu na silnicích staženo kolem 3 900 . Také by to odpovídalo roční spotřebě elektřiny ve 4 400 domácnostech.
• Vydrží až 20 let a spotřebují o 85 % méně energie než klasické žárovky.
• Osvětlení LED je k dostání takřka ve všech tvarech a velikostech, takže se přizpůsobí vašim potřebám a světlům.
• Barvy se odrážejí přirozeným způsobem a poskytují rovnoměrné světlo.
• Rozsvítí se okamžitě, a mohou vyzařovat různé typy světla, od teplého po studené denní světlo.
• Neobsahují rtuť.
• Umožňují nová řešení designu.

„Světlo je klíčovou součástí našeho běžného života doma. Chceme vytvářet lepší každodenní život doma pro co nejvíce lidí, což s sebou nese i to, že přijímáme nové světelné technologie a jejich pomocí nadále vylepšujeme naše výrobky. Snažíme se při tom o to, aby tyto nové výrobky byly krásné, udržitelné a cenově dostupné. IKEA přechází na jedinečnou technologii LED a počínaje 1. zářím budeme moci říkat, že náš sortiment osvětlení nabízí výhradně udržitelné osvětlení LED,“ uzavírá Jeanette Skjelmose, Business Area Manager pro sortiment osvětlení v IKEA.

tisková zpráva

4 komentáře: „IKEA bude prodávat pouze LED osvětlení

 • 1. 12. 2015 (14.10)
  Trvalý odkaz

  Určitě se jedná o dobrý krok ze strany IKEY a já jím držím palce. Sám jsem nedávno přešel na LED svítidla z eshopu http://www.ledko.cz/ a nemohu si ten rozdíl vynachválit. Myslím že klasické světlo bude již brzy minulostí.

  Reagovat
  • 19. 1. 2016 (15.38)
   Trvalý odkaz

   Kolik Vám ledko.cz platí za reklamu? Nebo jste majitel?
   LED je krok zpátky. Je to sice energeticky nesrovnatelné se žárovkou, ale barevné podání není a nikdy nebude srovnatelné. IKEA (a EU) tedy odpírá zákazníkům možnost svítit kvalitně.
   Naštěstí jsou tady čínští obchodníci. Ale i domácí, kteří prodávají „průmyslové“ žádrovky s otřesuvzdornou paticí :).

   Reagovat
 • 12. 8. 2015 (22.53)
  Trvalý odkaz

  Je otázka jak moc je opravdu LED udržitelnou záležitostí.
  Nicméně spotřeba domácnosti roste jen tehdy jsou li více, nebo nová zařízeí používána, pokud dochází jen k náhradě, pak naopak bude klesat.

  Doufám, že u LED nehrozí to co se stalo u starších technologií, že s rostoucí účinností paradoxně rostla spotřeba, protože se daly použít i tam kde starší použity být nemohly.

  Z dnešního pohledu bylo myslím intermezzo s výbojkami zbytečné a možná byl zbytečný i zákaz žárovek. Ovšem jsme si zadělali na pořádný problém, co nyní s tím množstvím výbojek? Navíc tu byly poměrně dlouho a neujaly se ani s pomocí EU.

  Reagovat
  • 13. 8. 2015 (18.11)
   Trvalý odkaz

   Rtuťové výbojky jsou prevít a nejhorší jsou ty dlouhé trubice. Svítí nerovnoměrně, poblikávají, odchází u toho elektronika. Stačí se na ní křivě podívat a můžete měnit.
   Bohužel s levnými modely LED také nemám moc dobré zkušenosti. Ale poslední 2 roky jsem s nimi neměl co do činění, snad už je to lepší. :-)

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *