Nová generace nanovláknových žárovek přichází

Žárovka je jednoduché zařízení k přeměně elektrické energie na světlo. Až dosud se desítky let běžně využívaly wolframové žárovky, jejichž princip zastaral. Jsou příliš nešetrné. Trendem jsou šetrné žárovky, které mohou výrazně snížit spotřebu energie. Jednou z nových cest jsou však také nanovláknové žárovky. pokračování…
LED - nanovlákna - žárovky

Za výzkumem nového typu žárovek vyrobených za pomoci nanotechnologií stojí společnosti RTI International. Ta se zabývá vývojem nových technologií v celé řadě oborů. Nový typ osvětlení vzešel původně z výzkumu doktora Lynna Davise, který se zabýval výrobou fotoluminiscenčního nanovlákna.

Ta se nakonec podařila, a tak vědci začali přemýšlet o praktickém využití. Napsali projekt, na který požádali o grant americké ministerstvo energetiky, a ten jim byl přidělen a výzkum probíhá už třetím rokem.

Nanovlákna jsou polymerové materiály, jejichž průměr je mnohokrát menší, než průměr lidského vlasu. Tato vlákna dokáží vytvářet zvláštní struktury, které ovlivňují průchod světla.

Následně se tento materiál, tedy nanovlákna, použije společně s LED diodou, jakožto samotným zdrojem světla. Jedna malá LED, která spotřebuje několik málo wattů, tak dokáže vytvořit stejnou intenzitu osvětlení, jako běžná žárovka o výkonu několika desítek wattů.

V číslech: žárovka s nanovlákny dokáže produkovat světelný tok 55 lumenů na watt, což je pětkrát více než běžná žárovka. Výhodou nového typu žárovek je kromě toho kupříkladu také skutečnost, že nevyužívají žádné toxické látky.

Nevýhoda spočívá v tom, že dosud jsou stále ještě ve vývoji a tvůrci projektu nepředpokládají, že by byly „hotové“ dříve než za tři až pět let.

zdroj: popsci, RTI International via inhabitat
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.