Šetrná žárovka Pharox 60 vydrží 25 let

V , jednom z hlavních center „zeleného průmyslu“ a ekologického přístupu v USA, aktuálně proběhla výstava West Coast Green zaměřená na inovace, , obchod a . Své výrobky a nápady zde prezentovala celá řada firem. Kromě jiných také Lemnis Lighting se svou šetrnou Pharox 60.

úsporná žárovka Pharox 60 LED

Ta „žere“ jen šest wattů, přitom svítí jako s výkonem 60 wattů. Má standardní závit pro běžné „nešetrné“ žárovky, je vyrobena z , neobsahuje olovo, měď ani wolfram. Její předpokládaná životnost je 35 000 hodin proti 1000 hodin u běžné žárovky.

Firma Lemnis odhaduje, že pokud by každá americká domácnost vyměnila alespoň jednu 60W žárovku za Pharox, ušetřilo by se 1,4 mld. dolarů na elektřin a 9 mld. KWh ročně. To by znamenalo roční snížení emisí o 5,2 mil. tun. Cena je 39,95 dolarů, v hrubém přepočtu asi 700 Kč.

úsporná žárovka Pharox 60 LED

Pharox 60 má v současné době v podstatě jen tři konkurenty – Zetalux EarthLED, Crane GeoBULB a Philips EnduraLED, které jsou však vpodstatě ve všech ohledech horší. Není bez zajímavosti, že zakladatelem společnosti Lemnis je Warner Philips, prapravnuk Antona Philipse, zakladatele společnosti .

inhabitat
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.