Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
7. 10. 2009 v rubrice Spotřebiče

V , jednom z hlavních center „zeleného průmyslu“ a ekologického přístupu v USA, aktuálně proběhla výstava West Coast Green zaměřená na inovace, , obchod a . Své výrobky a nápady zde prezentovala celá řada firem. Kromě jiných také Lemnis Lighting se svou šetrnou Pharox 60.

úsporná žárovka Pharox 60 LED

Ta „žere“ jen šest wattů, přitom svítí jako s výkonem 60 wattů. Má standardní závit pro běžné „nešetrné“ žárovky, je vyrobena z , neobsahuje olovo, měď ani wolfram. Její předpokládaná životnost je 35 000 hodin proti 1000 hodin u běžné žárovky.

Firma Lemnis odhaduje, že pokud by každá americká domácnost vyměnila alespoň jednu 60W žárovku za Pharox, ušetřilo by se 1,4 mld. dolarů na elektřin a 9 mld. KWh ročně. To by znamenalo roční snížení emisí o 5,2 mil. tun. Cena je 39,95 dolarů, v hrubém přepočtu asi 700 Kč.

úsporná žárovka Pharox 60 LED

Pharox 60 má v současné době v podstatě jen tři konkurenty – Zetalux EarthLED, Crane GeoBULB a Philips EnduraLED, které jsou však vpodstatě ve všech ohledech horší. Není bez zajímavosti, že zakladatelem společnosti Lemnis je Warner Philips, prapravnuk Antona Philipse, zakladatele společnosti .

inhabitat
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
 1. Miloš Rechtorovič:

  Ano také jsem si koupil LED žárovky a nelituji. Vyhlídl jsem si na netu už i jiné, leč jsem dostal i jiné informace a jsem na vážkách. Někde by měla být stále na očích tabulka světelnosti nových typů osvětlení v poměru k léty používaným žárovkám. Docela mne tak zlobí prý zavádějící tvrzení na stránkách http://www.deramax.cz/zarovka-led-150x-e27-230v-10w-bila-360-stupnu/d-72165-c-940/ Nevím podle čeho se řídit. To proto, že jsem běžný spotřebitel. A jako k takovému, by měl být brán zřetel na pohodový, věrohodný nákup nových typů osvětlení a nejen jich. Souhlasíte?

 2. honza.tar:

  Osobne jsem nekolik LED žarovek koupil ,jenže nekteři výrobci neuměji spravnně navrhnout el. obvod a žarovka nevydrží ani 2 ROKY .V budoucnu LED žarovky vytlači s trhu usporné zahřivky ,které jsou nebespečné protože obsahuji rtut . Mnoho uživatelu po ukončeni životnosti zahřivky ,jí proste vyhodí do komunálniho odpadu jako bežnou žarovku .

 3. Greyman:

  Předpokládám, že při zavedení opravdu masové výroby konečná cena ještě řádově klesne. Pakl by semohla tato žárovka rozšířit celkem rychle po celém světě. POmohlo by to v konečném výsledku jak planetě, tak i uživatelům. Otázkou zůstává „teplost“ světla. No uvidíme.

 4. Anonym:

  j,jk_uvttknbnnggbn m,m ,,klkklkll,, ,,,k,..zzhhhnnn,,,,,jhjj

 5. sss:

  No konečně. Čtu pořád maximálně o 40W co stojí tak litr a teď tohle. Jen tak dál.

 6. elen:

  Docela by mě zajímalo, zda se tento vynález dostane nakonec i na náš trh a jaká bude ve výsledku cena. Při rozumné ceně jistě šetří energií rád každý. :-)

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz