Německá letiště kontrolují včely
Kvalitu ovzduší kolem letišť v Německu kontrolují roje včel. Jejich med je pravidelně testován na obsah toxinů. Roj 200 000 včel působí např. v okolí mezinárodního letiště v Düsseldorfu už od roku 2006. pokračování…
O roj včel se starají včelaři sídlící nedaleko letiště. Med, který vyprodukuj, je zdarma vydáván jako dárek pod značkou “Düsseldorf Natural”. Biomonitoring, tedy využití živých organismů k monitorování kvality ovzduší, není podle zástupců organizace Asociace německých letišť náhradou klasického technologického sledování. „Je to ale jednoznačné poselství pro veřejnost, dá se snadno pochopit,“ sdělil novinám New York Times.
Kvalita medu, podle které se pozná také kvalita ovzduší, není v okolí letišť výrazně odlišná od jiných oblastí bez těžké průmyslové aktivity. Neobsahuje těžké kovy, uhlovodíky, ani jiné látky, které jsou pro taková místa typické. Navíc, letadla nejsou jediný a dost možná ani největší zdroj znečištění v oblasti letišť. Je to také intenzivní automobilová doprava uvnitř i kolem letiště, vytápění obrovských hal a doplňkový okolní průmysl, nákupní centra a podobně.
Správa jednotlvých letišť navíc dlouhodobě investuje do snižování znečištění. Čím dál častěji se např. pro dopravu pasažérů mezi halami využívá integrovaný tranzitní kolejový systém, servisní vozy se přestavují na CNG nebo elektrický pohon, letiště využívají solárních panelů a dalších obnovitelných zdrojů energie pro svůj provoz. Obecně se dá říct, že letecký průmysl se už od 60. let úspěšně snaží snižovt svou ekologickou stopu.
Někteří aktivisté ovšem upozorňují, že přesto existují stále neřešené problémy, ať už se týkají např. nedostatečně měřených emisí, obsahu těžkých kovů a jemných částeček ve vzduchu, hluku nebo dalších typů znečištění.