Zelená úsporám – požádáno o 9 mld. korun, rozšířeno o veřejné budovy

Ve dnech 9. – 10. června proběhl v pražském hotelu Diplomat další ze společných seminářů japonské a české vlády o nových technologiích v oblasti energetiky a ochrany životního prostředí. Na jeho závěru byla podepsána změna smlouvy o prodeji emisních jednotek uzavřené dne 30. března 2009 v Praze. Program Zelená úsporám se díky tomu dočkal rozšíření i na veřejné budovy a dalších úprav. pokračování…

ministrině životního prostředí Rut Bízková - Yuasuhiro Shimizu


Dodatek smlouvy podepsala za Českou republiku ministryně životního prostředí Rut Bízková a za japonskou stranu výkonný ředitel Organizace pro rozvoj nových energetických a průmyslových technologií (NEDO) pan Yasuhiro Shimizu.

Změny stávající smlouvy, které byly 10. června 2010 podepsány, jsou ve třech oblastech. Prodlužuje se možnost čerpání dotací z programu i na zpracování projektů. Podpora se rozšiřuje i na další typy tepelných čerpadel o určitých – v dodatku popsaných – parametrech a upravuje se požadovaný roční reálný energetický zisk u solárních panelů, čímž se dotace zpřístupní většímu počtu domácností. Ve druhém dodatku se rozšiřuje možnost čerpání dotace kromě domů určených pro bydlení i na veřejné budovy. V nejbližších dnech se tedy bude moci vyhlásit výzva k příjmu žádostí pro zateplování veřejných budov.

Na semináři s tématem „Japonské čisté technologie“ představili zástupci japonských firem špičkové technologie pro „Inteligentní dům“, „Výrobu energie z obnovitelných zdrojů s vysokou účinností“, „Tepelná čerpadla pro domácnosti“ a další. Tento seminář navazoval na předchozí prezentace v květnu a listopadu 2009 v hotelu Hilton Praha a je tak úspěšným pokračováním výměny informací o nových technických řešeních především v oblasti energetiky šetrných k životnímu prostředí mezi Japonskem a Českou republikou. Japonští představitelé oceňují i dosavadní výsledky a průběh administrace programu Zelená úsporám, vyjádřili potěšení z aktuálního vývoje programu a projevili zájem o rozšíření spolupráce na využití japonských environmentálních technologií.

A nakonec pár čísel: počet celkově podaných žádostí v programu Zelená úsporám překročil k 1.7.2010 už 33 tisíc a tyto žádosti představují zhruba 9 miliard korun podpory. Schválených žádostí ke konci června je více než 23 tisíc a prostředky rezervované na dotace činí bezmála 5 mld. korun.

Nejvíce lidí žádá o podporu investic v oblasti využití obnovitelných zdrojů energie (oblast C). Z více různých opatření, která do oblasti C spadají, je nejpopulárnější instalace solárně-termických kolektorů. Největší objem podpory však bezkonkurenčně spotřebovává zateplení obytných domů, tedy oblast A. Připadá na ni úhrnem více než 4 mld. korun.

zdroj: tisková zpráva

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *