Větrné elektrárny v Británii podporují růst ekonomiky

Větrná energetika v celonárodním měřítku přispěla v roce 2014 k navýšení finančního obratu Velké Británie o více než 900 milionů liber. Většina peněz, vložených do projektů příbřežních větrných elektráren navíc zůstane doma, a podporuje regionální ekonomiku.

„Velká Británie se investic do větrných elektráren nebojí. Peníze si ale radši drží doma.“ Zdroj: siemens.co.uk
„Velká Británie se investic do větrných elektráren nebojí. Peníze si ale radši drží doma.“ Zdroj: siemens.co.uk

Zpráva, uveřejněná na serveru Renewable UK potvrzuje, že tento segment obnovitelných zdrojů narostl od roku 2012 o 65 %, a navzdory nepříliš stabilní podpoře vládních kruhů se stává stále významnějším cílem investic.

Vyrábět turbíny větrných elektráren sami, zaměstnávat na konstrukcích v terénu domácí stavební firmy a ideálně zajistit financování z vlastních zdrojů. To je britský recept k ekonomickému úspěchu, který se v podobě obratu 906 milionů liber letos dostavil.

Průmysl na bázi větrných elektráren loni přispěl 10 % do národního energetického mixu (v souhrnu 12 GW instalací), a stal se v mezinárodním měřítku šestým nejvýznamnějším trhem s OZE na světě. Příběh velkého úspěchu navíc podtrhuje, že ještě před třemi lety činil celoroční obrat větrných elektráren „jen“ 358 milionů liber.

Maria McCaffery, výkonná ředitelka společnosti Renewable UK, komentuje výsledek slovy: „V zádech máme více 900 milionů dobrých důvodů, proč ekonomiku založenou na větrné energetice podporovat.“ Zpráva, pojmenovaná Onshore Wind: Direct and Wider Economic Benefits přehledně shrnuje loňský rok v číslech a penězích.

„Sedm z deseti liber, investovaných z Británie do příbřežních větrných elektráren, se týkalo investic tady na ostrovech,“ vypočítává McCaffery. „Konstrukční práce na instalacích přinesly 199 milionů liber do lokálních a regionálních ekonomik po celé zemi, a vytvořili stovky pracovních míst v celém průběhu svého vzniku, od výroby po údržbu.“

V dalších letech by měly vložené peníze přinášet další výhody: z každého instalovaného megawattu plynou potenciální úspory a zisky ve výši dvou milionů.

Tím ale příběh britského větrného úspěchu nekončí. Už nyní je větrná energetika jedním z nejlevnějších zdrojů energie a ve Velké Británii, a do pěti let by se měla stát skutečnou tím nejméně nákladným. V současnosti ještě zápolí s jadernou energetikou a zemním plynem, ale to se v dalších letech má změnit.

Při setrvalém růstu bude za dva roky elektřina z větru levnější než z nukleárních reaktorů, a do roku 2020 předběhne v nízké ceně i zemní plyn. K tomu je nezbytné připočíst, že se jedná o zdroj s nejnižšími uhlíkovými emisemi.

„Investice to větrné energie pomáhají naší zemi budovat čistější, bezpečnější a ekologičtější budoucnost,“ doplňuje McCaffery.

3 komentáře: „Větrné elektrárny v Británii podporují růst ekonomiky

  • 6. 5. 2015 (10.33)
    Trvalý odkaz

    Že peníze z větrníků zůstávají doma? Je snad jasné, že lepší je zaměstnat vlastní lidi nežli platit komukoli (a ještě k tomu navíc Arabům a Rusům) za dodávky energií. Jen pitomec a správně motivovaný politik to nevidí.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *