Účinnost solárních článků: tři rekordy za čtyři dny

Zlepšení efektivity provozu/výkonu obnovitelných zdrojů energie? Běh na dlouhou trať. Laboratorní výzkum, testování jednotlivých variant, hledání optimálních materiálů, nezbytná kontrola, zda se zvýšení efektivity neprojeví na rapidním snížení životnosti, to vše trvá hezkou řádku let.

„Testování solárních panelů v profesionální laboratoři.“ Zdroj: Manz
„Testování solárních panelů v profesionální laboratoři.“ Zdroj: Manz

I proto potěší, že konec dubna 2015 byl spojen s překonáním hned tří technických milníků. A to prosím v rozmezí pouhých čtyř dní.

Sérii úspěchů zahájila společnost Trina Solar. Ta byla založena v roce 1997, a původně se specializovala jen na samotnou instalaci solárních panelů. Postupem času ale přecházela i do sféry vývoje.

Dnes má na svém kontě například sponzoring týmu Formule 1 stáje Lotus. A s čím že v dubnu ohromili svět? Přichází s novým rekordem pro vysoce efektivní multikrystalinové křemíkové fotovoltaické panely.

Národní centrum pro dohled a kontrolu produktové kvality fotovoltaických produktů (CPVT) v čínském Wuxi potvrdilo, že jejich řada modulů Honey Plus dosáhla efektivity 19,14%.

Jen o tři dny později, 27. 4, přichází s další inovací na trhu německá společnost Manz. Ta ohlásila, že efektivita jejich měď-indium-gallium-selenidových (CIGS) solárních modulů se vyšplhala na 16,0 %.

Přijde vám to málo? Jistě, s předchozí řadou super-výkonných CIGS solárních modulů zvládl už v září 2014 21,7 %, ale v tomto dubnovém případě se jednalo o běžný sériový standard, nikoliv specifickou super-výkonnostní zakázku.

Naměřené výsledky potvrdilo středisko TUV Rheinland. Úspěch společnosti Manz rovněž odbornou veřejnost překvapil. Nespecializují se tady totiž vyloženě na obnovitelné zdroje, ale mají mnohem širší technicko-inženýrský záběr.

Sérii uzavírá taiwanská společnost TSMC Solar, která pouhý den po úspěchů Manz přispěchala s certifikátem na 16,5 % pro CIGS panely. Ještě před rokem přitom tento taiwanský výrobce a dodavatel solárních řešení garantoval 15,7 %. Rekord potvrdily laboratoře TUV SUD.

Prakticky všechny tři rekordy se týkají sériově vyráběných solárních a fotovoltaických modulů, a každé procento navíc tak zvyšuje potenciální úspěšnost obnovitelných zdrojů na globálním trhu.

CleanTechnica.com

2 komentáře: „Účinnost solárních článků: tři rekordy za čtyři dny

  • 10. 5. 2015 (20.38)
    Trvalý odkaz

    Pro mě je to trochu zklamání. Podle laboratorních testů jsem odhadoval, že v tomto roce se alespoň s jedním běžně prodávaným typem někam kolem 25% a dalších pár let k 30-35%, čímž by se stala fotovoltaika rovnocenným partnerem i v účinnosti. Ona je to taková hypotetická meta, protože palivo je zadarmo, ale hodně by to pomohlo z hlediska zabraných ploch, kapacity výroby a úspory surovin.

    Reagovat
    • 11. 5. 2015 (7.55)
      Trvalý odkaz

      Je otázkou, jestli dotace a boom instalací, poptávka po levnějších z rozvojových zemí, nepovede v dohledné době spíše ke stagnaci a zpomalení vývoje, protože bylo dosaženo odbytu a relativně slušné účinnosti, do které již lidé investovat ochotni jsou, tedy se jim zdá že není třeba tak překotný vývoj a zavádění technologií do výroby. Než dojde k nasycení trhu, nebo než dojde k vlně obnov elektráren, tak se nedá počítat s tím že by se přenos z vývoje do praxe nějak významně urychlil.

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *