Plovoucí solární farmy budoucnosti mohou uživit celá města

Svět bude muset ve čtyřiceti následujících letech přijít na to, jak uživit 9 miliard lidí přestože klimatické změny sníží předpokládaný globální zemědělský výnos o čtvrtinu.

„Plovoucí farmy by byly nezávislé na okolních podmínkách i zdrojích. “Zdroj: FTA
„Plovoucí farmy by byly nezávislé na okolních podmínkách i zdrojích. “Zdroj: FTA

Se zajímavým nápadem přichází například španělská designérská skupina SFF, která představila svůj koncept chytrých plovoucích farem. Základním principem celého konceptu SFF je maximální důraz na udržitelnost.

V pojetí chytrých plovoucích farem to obnáší třípatrovou vertikální farmu situovanou na vodní hladině (na pontonech), umožňující pěstování zemědělských plodin prakticky kdekoliv podél pobřeží. A pochopitelně, chybět nesmí ani solární panely, které se postarají o dostatek energie k provozu celého zařízení.

Produkce je zde komplexní a nabízí i živočišné bílkoviny v podobě odchovaných ryb a korýšů. Modelová farma od SFF by teoreticky byla schopna produkovat 8152 tun zeleniny ročně, a 1703 tun rybiny.

Přitom bude zužitkovávat všechny vedlejší produkty a odpady, ať už jako organická hnojiva nebo krmivo. Designéři navíc načrtli modely farem šité na míru určitým lokalitám, Káhirou počínaje, Hong Kongem konče.

Jak by to celé mělo vypadat? Horní patro je komponováno jako jednotka určená pro sběr dešťové vody, energo-centrála se solárními panely a důmyslně řešeným systémem prostupu přirozeného světla.

Střed je vyhrazen skleníkům s pokročilým hydroponickým zavlažováním. Hydroponické řešení navíc umožňuje snížit zátěž celého zařízení, hutného substrátu zde není zapotřebí.

Přízemí je pak domovem rybochovných akvakultur, včetně třecích líhní. Chybět by tu nemělo ani procesní zpracování, chladicí boxy a sklady. Jaké jsou výhody takové farmy?

„Protože nevyžaduje přírodní srážky ani úrodnou půdu, může fungovat prakticky kdekoliv,“ tvrdí návrhář Javier F. Ponce z SFF. „I produkce živočišných bílkovin ryb bude mnohem stabilnější, a nebude podléhat výkyvům počasí.“

Sdílet: