Nové energetické štítky spotřebičů: Jaké změny nás čekají?

S energetickými štítky se při nákupu nového spotřebiče setkal asi každý z nás. Ne všichni mu sice přikládají důležitost, ale i tak je dobré vědět, k čemu slouží a jak se brzy změní. Od 1. března 2021 totiž začne platit nové nařízení Evropské unie o energetických štítcích. Evropská komise přijala a schválila jejich novou podobu včetně vizuální identity. Pojďme se podívat na nejzásadnější změny, které nás čekají a jaký to bude mít dopad na spotřebitele i výrobce. 

Co je to energetický štítek a proč se (opět) mění

S nápadem dávat každému spotřebiči vlastní energetický štítek přišla Evropská unie už v roce 1995. Od té doby je štítek užitečným nástrojem pro spotřebitele, kteří se díky němu lépe orientují v mnohdy složitém světě elektrických spotřebičů. Na štítku totiž musí být uvedena hlavně roční spotřeba elektrické energie a energetická náročnost výrobku.

Podle původního – tedy úplně prvního způsobu značení energetické náročnosti měli výrobci povinnost vybrat příslušné písmeno na škále A–G. Kde A znamenalo nejúspornější a G naopak nejméně úsporný spotřebič.
Časem EU nařízení aktualizovala a začala používat ještě další označení, a to přidáním znaménka „+“. Vznikly tak tři nové třídy – A+, A++, A+++.

K novému značení s atraktivním pluskem vedl původně dobrý úmysl.  Ale v praxi se začalo dít to, že zákazník v dobré víře sáhl například po pračce s energetickým štítem A+ a přitom si neuvědomil, že kupuje vlastně spíše průměrný produkt. Ostatní písmena se téměř přestala využívat a na trhu zůstala většina výrobků jen s označením A až ⁠A+++. 

Velkou změnu ve štítkování chystala Evropská komise už od roku 2015 právě s cílem vrátit štítkování její původní smysl. Tedy zákazníkům umožnit se lépe orientovat v široké nabídce produktů a výrobcům pak dát další prostor pro technologické inovace. Třídy s „pluskem“ se tak od března 2021 ruší a přichází (staro)nový způsob označování škálou A–G. A jak konkrétně si to představit? Spotřebič, který se aktuálně chlubí označením A++ (= druhý nejúspornější), tak bude přeštítkovaný na B (=zůstane druhý nejúspornější, jen na staronové stupnici).  

Při pořízení nového spotřebiče neberte v potaz jen jeho pořizovací cenu, ale i energetickou spotřebu.
Při pořízení nového spotřebiče neberte v potaz jen jeho pořizovací cenu, ale i energetickou spotřebu.

Přechod na nový způsob štítkování vítají i odborníci ze Sdružení evropských výrobců domácích spotřebičů APPLiA CZ: „Nově definované třídy jednoznačně pomohou k větší přehlednosti a orientaci spotřebitelů. Navíc budou dále výrazně motivovat výrobce k dalšímu vývoji,“ dodává ředitel sdružení Radek Hacaperka.

Další informace přinesou QR kódy a databáze výrobků

Kromě změny ve štítkování přichází Evropská unie také s novou vizuální identitou štítků. To přinese další informace o elektrospotřebičích.

Představte si, že vybíráte například novou lednici nebo myčku nádobí. A opravdu chcete vědět, jestli vám za ty peníze stojí. Nově si jednoduše svým chytrým telefonem načtete QR kód uvedený přímo na štítku a dostanete se do databáze EPREL (z anglického European Product Database for Energy Labelling). Tady si můžete snadno projít veškerou technickou dokumentaci produktů. Od roku 2017 mají všichni výrobci povinnost registrovat do této databáze své výrobky. 

Vyplatí se investovat do dražšího spotřebiče?

Pořízení energeticky úsporného spotřebiče na první pohled představuje větší finanční investici. Myslete ale na to, že právě údaj o roční spotřebě a energetické náročnosti ukazuje, kolik energie třeba lednice ročně spotřebuje. Opravdu se vyplatí na samotném produktu šetřit a pak se nedoplatit na účtech za elektřinu? Čím více úsporných spotřebičů v domácnosti máte, tím více uspoříte v dlouhodobém měřítku. 

Úkolem energetického štítku je vás zorientovat v tom, jaká je spotřeba a tím pádem i finanční náročnost provozu spotřebiče.
Úkolem energetického štítku je vás zorientovat v tom, jaká je spotřeba a tím pádem i finanční náročnost provozu spotřebiče.

Stojí také za zvážení, zda se na energeticky méně náročné vybavení domácnosti vyplatí vzít si úvěr. Samozřejmě je potřeba se u půjčky důkladně podívat na podmínky a hlavně úrok, a nepůjčovat si v době, kdy máte pochybnosti o své schopnosti půjčku splatit. Nákup energeticky výhodného spotřebiče ale můžete brát jako investici do své domácnosti a v takovém případě nemusí být půjčka žádný strašák. Případně je možné také využít nákup na splátky. Většina velkých prodejců, ale i mnoho menších obchodníků a e-shopů takový způsob financování umožňuje bez zbytečného papírování a splátkový kalendář si nastavíte podle svých možností.


I v tomto případě je ale vždy nutné si před koupí pozorně pročíst podmínky takového prodeje. Především se podívat, jaká je úroková sazba, jestli je možné předčasné splacení a informovat se předem o všech dalších poplatcích spojených s úvěrem.