Barcelona: cesta z města

Města se díky neuvědomělému územnímu plánování stávají pastmi, ze kterých není úniku. Historické jádro, ohraničené prstencem administrativních budov, navázaných reprezentačních sídel a masy panelových unifikovaných bytů, je obvykle uzavřeno neprostupnými průmyslovými částmi Případně plochou parkovišť u nákupních mega-center a supermarketů. Navíc je pak centrum vymezeno při hranicích bariérou dálničních přivaděčů. Chcete jít pěšky nebo na kole do přírody? Nemáte šanci. Pokud tedy nežijete v Barceloně.

Dostat se z města do přírody by už neměl být v Barceloně takový problém. Zdroj: tallerSau Arquitecture
Dostat se z města do přírody by už neměl být v Barceloně takový problém. Zdroj: tallerSau Arquitecture

Barcelona – španělská, resp. katalánská metropole, je přitom obklopena mimořádně pestrou a přitažlivou krajinnou scenérií, ke které se ale dosud obyčejný člověk nemohl bez komplikací dostat.

Pohoří collserolských kopců se přitom rýsuje jen kousek od centra, jakoby nadosah. Městská rada si toho byla vědoma, a tak spolu s architektonickým studiem Taller Sau Arquitectura vypracovala ambiciózní plán, na opětovné spojen města a lidí s nedalekou přírodou.

Barceloňané vybudují nad dálničním uzlem „přírodní“ most, široký zelený přechod vedoucí jako brána do „světa za městem“.

Les portes de Collserola“, neboli také Brána do Collseroly, je navýsost originální projekt. Nejrůznější dálniční zelené přechody se budovaly nad dálnicemi po celé Evropě, aby umožnily alespoň minimální migraci zvířat v krajině.

Tohle je ale poprvé, kdy se buduje velký nadchod, který by totéž umožnil samotným lidem. Ze severní městské čtvrti, La Trinitat, se teď budete moci dostat bez rizika, obklopeni příměstskou zelení, klidnou pěší cestou až do hor.

Studio Taller Sau Arquitectura obdrželo za novátorské zpracování zajímavé myšlenky ohodnocení v podobě titulu „e(co)stratégia“. Jejich záměrem je vybudovat 90 metrů široký most, který vede nad osmiproudou dálnicí, železnicí a malou říčkou, a spojuje město několika „zelenými kapsami“ s jádrovým územím pohoří.

Netradiční bude i výsadba na povrchu přechodu. Namísto klasické parkové zeleně zde dají přednost zahrádkářským kulturním plodinám a květnatým loukám.

Jeden myslel na “Barcelona: cesta z města

  • 10. 11. 2012 (15.35)
    Trvalý odkaz

    Ta vizuální studie vypadá moc hezky. Chtělo by toho vybudovat víc a nejen v Barceloně.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *