Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
26. 1. 2013 v rubrice energie

Jihokorejští vědci přicházejí na trh s novou baterií, která doslova naplňuje význam slova „flexibilní“. Je totiž ohebná, podobně jako by byla z gumy. Tím se rozšiřuje pole pro budoucí pokrok – nová lehká tenká baterie může být aplikována v celé řadě zařízení, kde by nadměrná váha či nekompatibilita s velkým fyzickým zatížením povrchu bylo na překážku. Navíc se lithium-ionový akumulátor mnohem lépe vyrovnává s přehříváním než konvenční baterie.

Ohebná baterie může pomoci s vývojem nových uživatelských technologií, a pomoci nalézt lepší uplatnění těm stávajícím. Ohebný mobil, kterým Samsung předvedl na veletrhu spotřební elektroniky CES 2013, je skutečně jen začátek. Zdroj: bnlive.in.com

Ohebná baterie může pomoci s vývojem nových uživatelských technologií, a pomoci nalézt lepší uplatnění těm stávajícím. Ohebný mobil, kterým Samsung předvedl na veletrhu spotřební elektroniky CES 2013, je skutečně jen začátek. Zdroj: ibnlive.in.com

Baterie pro budoucnost, zkonstruovaná v jihokorejském Technologickém a vědeckém institutu v Ulsanu (UNIST), se může velmi snadno stát lákavým trendem pro tvorbu nových inteligentních telefonů, super-lehkých notebooků, tabletů a čteček.

Klíčem, který umožnil vznik ohebné baterie, je pevná podstata dynamických polymerů, kterými je tvořen ne-tekutý elektrolyt.

Zajímavý je i užitý prvek „nátisku“ – nanočástice obsažené v polymeru jsou vystaveny po třicet vteřin silnému ultrafialovému záření, které je „zataví“ do tvaru, přesně podle přání výrobce.

Kulatý průřez, obdélník, nebo drobné jehlany? Není problém. Spekuluje se tedy i o využití specializovaných distatntních 3D tiskáren, které by dokázaly podle konstrukčního vzorce vytisknout nanočástice, a zatavit je do požadovaného tvaru, přímo v dílnách výrobců.

Konvenční technologie lithium-ionových baterií s sebou ale přináší řadu bezpečnostních rizik, spojených s provozem. Zejména, pokud jde o přehřívání. A právě tomuto problému se chtěli vědci z Ulsanu vyřešit.

„Povrchová vrstva, tenký film, který odděluje v klasické L/I baterii elektrolyt, se může díky teplu roztavit, a při jeho následném smíšení dojít ke kontaktu částic se záporným a kladným nábojem,“ popisuje vědec Lee Sang Young obvyklý problém.

„Jenže naše nové baterie, ačkoliv jsou flexibilní, jsou tvořeny pevnými polymery. A ty vykazují mnohem větší stabilitu, než tekutý elektrolyt,“ dodává.

 Radomír Dohnal
Diskuse
 1. Koko:

  Je to sice krásné mít ohebné baterie, ale na bateriri mě spíš nežli její ohebnost zajímá kapacita. Raději si připlatím za mobil s delší výdrží, nežli s ohebnou baterií…

 2. Aleě:

  Jenom poněkud nechápu, k čemu nám to bude. Budeme si moct muchlat baterku v kapse?

  • ZocelenyDrapalik:

   Můžeme baterii natvarovat a pak snadno nainstalovat do libovolného těžce přístupného prostoru – například v libovolně zakřivené karoserii elektromobilu nebo těle nějakého přistroje.

 3. orcinusorca:

  Z originálu „http://ibnlive.in.com/photogallery/8281.html“ :D Myslím, že slovo screen neznamená baterii, ale obrazovku, displej :D

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz