Obyvatele slumů sčítají doktoři satelitem
Možnost definovat přesně kolik obyvatel v daný moment žije ve městě je možná snadné v USA nebo v Evropě. Co ale dělat v metropolích rozvojových zemí, nebo v případě nenadálých přírodních a humanitárních katastrof? Situace, kdy je potřeba rychle a účinně zasáhnout a dopravit na místo správné množství vakcíny se může nepřesnou znalostí počtu obyvatel značně zkomplikovat.
Britští výzkumníci z londýnské Školy hygieny a tropické medicíny (LSHTM) už ale řešení krizového scénáře znají. Na modelovém příkladu města Am Timan v Čadu, které akutně potřebovalo dodávku vakcín proti meningitidě, se podařilo realizovat nový přístup – stanovení velikosti populace podle satelitních snímků.
Google Earth ukáže jak se mění životní prostředí na zemi
LSHTM, která spolupracuje s charitativní organizací Doktoři bez hranic přímo v místě pomocí satelitních snímků, jednoduchou metodou, známou například z ornitologických pozorování, odvodila velmi přesně počet potřebných vakcín.
„Velikost populace je zásadní číslo, od kterého se při každém zásahu vše odvíjí,“ říká mluvčí doktorů Ruby Siddiqui. „Žádná humanitární intervence se bez těchto nezbytných údajů při plánování rozsahu a zajištění akce neobejde.“
V rámci „ostrého“ testu byla využita kvadrátová metoda. Na vybrané ploše, reprezentativním vzorku, se spočítal počet obyvatel a výsledné číslo je roznásobeno zbývající plochou. Zdánlivě banální přístup ale ušetří dobrovolným lékařům čas, když jde skutečně o hodiny a minuty.
Namísto aby tým tuctu lékařů postupně obcházel několik dní 1160 chatrčí v čadském slumu, obešli jen 348, a zbytek se „dopočítal“ podle aktuálních satelitních snímků. Výsledkem byl poměrně přesný odhad, 46 625 obyvatel, který se jen nepatrně lišil od reálného čísla, 49 722.
Kvadrátová metoda může být velmi účinná, pokud jde například o stanovení počtu uprchlíků v táborech, kde hrozí další humanitární krize. Své využití najde všude tam, kam je nebezpečné vysílat doktory bez jištění, například na území přiléhajícím k válečným zónám.