Google Earth ukáže jak se mění životní prostředí na zemi

, filantropická odnož internetové společnosti , spustila v rámci svého projektu novou technologickou platformu Earth Engine. Ta je určena ke sledování proměn na naší v průběhu uplynulých let.  
Google Earth Engine - deštné pralesy - satelit

Základem této nové funkce je 25 let historie LANDSAT, jedné z nejstarších družic obíhajících zemi. Rebecca Moore, manažerka projektu, k tomu řekla, že cílem je poskytnout „živoucí, dýchající model země se všemi daty a analýzami, které jsou k dispozici“.

Tým v Google.org vyvíjel zmíněný produkt po dobu posledních dvou let. Nabídne jej k dispozici zdarma online na internetu. Mohl by se totiž stát např. kritickým nástrojem států při sledování a dalších proměn.

Společnost Google, který disponuje obrovským výpočetním výkonem v řadě , navíc vědecké komunitě a rozvíjejícím se státům poskytne 20 milionů výpočetních hodin aby mohli nového analytického nástroje využít.

Právě rozvíjející se země v tzv. třetím světě nejvíce trpí destrukcí a rozsáhlých zalesněných ploch.

V Mexiku ve městě Cancún aktuálně probíhá klimatická konference zaštítěná (OSN). Jedním z jejích hlavních výstupů má být právě to jakým způsobem budou rozvojové země kompenzovány za to, že nebudou podporovat kácení deštných pralesů.

Nový nástroj Earth Engine od by měl posloužit jako kontrola toho, zda jednotlivé státy své závazky v tomto směru dodržují.

Vývojáři společnosti Google doufají, že nový nástroj pomůže lidem lépe pochopit jak naše planeta vlastně funguje. A zároveň bude dalším krokem v ochraně deštných pralesů a lesů na celém světě.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *