Dojezd elektromobilů už není žádná překážka

Během pěti let se trh s elektromobily proměnil k nepoznání. Auta poháněná baterií dnes nabízejí skvělý výkon, pohodlí i relativně zajímavou cenu. Co tedy ještě brání jejich masovějšímu rozšíření? Často zbytečný strach z nedostatku dojezdu.

Elektromobil Tesla Model S americké automobilky Tesla Motors dnes nabízí nejvyšší dojezd mezi všemi elektromobily na trhu. foto: Tesla Motors
Elektromobil Tesla Model S americké automobilky Tesla Motors dnes nabízí nejvyšší dojezd mezi všemi elektromobily na trhu. foto: Tesla Motors

Elektromobily jsou zajímavou alternativou k osobním vozům poháněných palivy na fosilní bázi. S důrazem na slovo „zajímavý“, právě protože jsou považovány za exotickou, zvláštní a lehce nepraktickou záležitost.

Síť je v Evropě pořád o poznání hustější, než síť elektronabíječek. Americký web EV Obsession sestavil žebříček 10 elektromobilů s nejvyšším dojezdem.

Desátou příčku v žebříčku 10 elektromobilů s největším dojezdem obsadil vůz iMiEV od Mitsubishi, který zvládne na plnou baterii ujet zhruba 100 kilometrů. Na devátém místě je Ford Focus Electric, který dojede na plnou baterku do vzdálenosti 122 kilometrů.

ZAJÍMAVOST: Auta jsou řazena podle oficiálních údajů o dojezdu podle relativně přísných amerických norem EPA. Reálný dojezd může být i vyšší.

Značka luxusu, BMW, pochopitelně ve výčtu nesmí chybět. Čtyřsedadlové BMW i3 slibuje svým řidičům pohodlný a bezpečný dojezd do vzdálenosti 130 kilometrů. Navíc si přitom nemusí odříct komfort ani výkon a skvělý pocit z rychlé, pružné jízdy. Akcelerace na 100 km/h za 7,1 vteřiny mluví za vše.

Chevrolet Spark EV s dojezdem 132 kilometrů je druhým nejrychlejším elektromobilem na americkém trhu. S vynikající cenou okolo 20 000 dolarů (asi 500 000 Kč) se řadí mezi ty nejdostupnější varianty. V Evropě tomu zatím tak není. Zde patří k nejdostupnějším elektromobilů Volkswagen e-Up! s cenou něco přes 600 000 Kč na českém trhu.

O čtvrtou příčku se přetahují hned dva šampioni, oba s garantovaným dojezdem 135 kilometrů. Mercedes-Benz třídy B ED a Nissan Leaf. Podobní jsou nejen v dojezdu, ale i v akceleraci (u Mercedesu je to trochu lepší)- Zásadní rozdíl mezi nimi je v ceně, kde rozdíl v Česku činí přes 300 000 Kč.

Na třetí příčce najdeme elektromobil Fiat 500e, s dojezdem 140 kilometrů, následovaný vozem Kia Soul EV. Pětisedadlové luxusní MPV s dojezdem 150 kilometrů jistě stojí za zvážení.

A vítěz? Bezkonkurenčně nejlepší dojezd dnes nabízí elektromobil Tesla Model S, kde se pro jednotlivé varianty pohybuje od 386 do 460 kilometrů. Aktuální hypermilingový rekord dojezdu Tesly Model S dokonce činí 728,7 km.

Jeden myslel na “Dojezd elektromobilů už není žádná překážka

  • 26. 6. 2024 (14.14)
    Trvalý odkaz

    On to není problém hlavně z důvodu, že se rozmáhají nabíječky na elektromobily. Dneska je už naprosto běžná dobíjecí stanice pro bytové domy a nabijete v každém větším městě. Sice za placenou nabíječku, ale to je normální. Jen to ale poukazuje na to, že ten provoz ve finále není tak levný.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *