Honda představila dům budoucnosti, který vyrábí elektřinu

, to už dávno nejsou jen rychlá a . Japonsko se totiž nechává unášet na vlně trendu moderního bydlení, které energii jen nespotřebovává, ale také efektivně vyrábí.

Navenek působí rodinný dům Honda civilně. Uvnitř je ale plný překvapení. Zdroj: Honda
Navenek působí rodinný dům Honda civilně. Uvnitř je ale plný překvapení. Zdroj: Honda

A proto přichází společnost Honda s návrhem domu, který má ultra-nízkou spotřebu vody, je vybaven geotermálním tepelným čerpadlem a solárními panely, a jeho obyvatelé tu mohou nabíjet svůj přímo z vlastních zdrojů. A k tomu ještě dodá rodinný Honda dům do sítě 2,6 MWh přebytků elektřiny.

Jak tedy futuristické bydlení podle návrhářů z Hondy vypadá? Michael Koening, vedoucí projektu Honda´s Smart Home popisuje, že základními prvky objektu jsou střešní solární panely (9,5 kW), k tomu 10 kWh lithiová baterie a 10 kW DC přímá dobíječka elektro-automobilu.

Jen střešní sluneční elektrárna vyrobí tolik energie, že to stačí na provoz celého domu, a ještě k tomu dobíjení auta. To se mimochodem zvládne znovu plně dobít za necelé dvě hodiny. Systém vnitřního hospodaření s energiemi optimalizuje vnitřní „mikrosíť“, takže automobil se může dobíjet mimo špičku v noci, z baterie.

Kromě tohoto základního účelového okruhu dům-auto je tu ještě geotermální systém, složený z osmi 6,5 metrů hlubokých vrtů, který podhřívá podlahu v domě po celý rok. Velmi propracovaný je i systém osvětlení.

Asi nepřekvapí, že prim tu hrají LED, ale v případě Honda domu specificky napodobují světelný rytmus dne. Například při noční cestě na toaletu vás budou doprovázet světle modrá „navigační“ světýlka, ale kromě nich nebude světlo v místnostech ostré, spíše jantarově tlumené, aby vás příliš nebudilo.

Dům nevyniká atypickými tvary, a dalo by se říct, že v záplavě přeumělkovaných architektonických objektů známých ve světě působí spíše civilně. Stavba sama má severo-jižní orientaci, a sází na přístup denního světla a přírodní ventilaci, než na drahé systémy pro udržování vnitřního klimatu.

Určitě se tu ale nešetřilo na systému přečišťování vody. Ten je ve srovnání se standardem běžným v japonských rodinných domech pětkrát účinnější. „Šedá voda“ je využita k zálivce zahrady. Zajímavostí je i vnitřní systém rozvodu vody, který vede vodu trubkami na krátkou vzdálenost.

Navržený dům od Hondy sice ročně spotřebuje v průměru 13,3 MW elektřiny, ale i tak dokáže svou bilanci vyrovnat, a navíc dodávat do sítě 2,6 MWh ročně. A to už se počítá.

Po projektu Michaela Koeniga navíc zálibně pokukují architekti ze Spojených států. V Kalifornii by se totiž typově shodné bydlení mělo stát všední realitou už v roce 2020, a místní odborníci zatím tápou. Japonská inspirace jim tedy přišla vhod.

Honda

2 komentáře: „Honda představila dům budoucnosti, který vyrábí elektřinu

  • 16. 6. 2014 (19.42)
    Trvalý odkaz

    Tak to už v Čechách dávno máme, stači se podívat na energeticky aktivní RD v Plzni Bolevci. Ale nebyl tedy od Hondy :-). Ale je o něm článek zde na serveru… Zajímavá je shoda ve výkonu Fv panelů 9,5 KWp

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *