Spojené státy budují nové elektrické vedení

V Evropě se dlouho diskutuje problém nedostatečné kapacity elektrického vedení, zejména v Německu. To vyrábí obrovské množství energie ve větrných elektrárnách na severu, ale nemá dostatek vedení pro její přenos na jih. Elektřina proto proudí i přes Českou republiku. V USA měli podobný problém – ale úspěšně jej řeší.

„Návrh jednotlivých tras a seznam území dotčených Southwest Transmission Project.“  Zdroj: Sunzia.net
„Návrh jednotlivých tras a seznam území dotčených Southwest Transmission Project.“ Zdroj: Sunzia.net

Masivní projekt na výstavbu jihozápadní energetické spojky, připravovaný společností SunZia, se konečně dočkal svého schválení. Americký pozemkový úřad, jež je součástí Ministerstva vnitřních věcí (které mimo jiné zodpovídá za správu více než jednoho milionu kilometrů čtverečních půdy), vydal letos v lednu oficiální schvalovací Záznam o rozhodnutí.

Proces rozvažování a administrativních obstrukcí se vlekl od roku 2009. Nyní má SunZia zelenou pro stavbu 830 kilometrů dlouhého vedení vysokého napětí, které propojí poskytovatele OZE na jihu se spotřebiteli na západě Spojených států.

Pochopitelně, že vedením Southwest Transmission Project (STP) může proudit jakákoliv elektřina, ale společnost SunZia už dávno prohlásila, že primárním účelem je napojení solárních a větrných farem v jižní části země, především ve státech Arizona a Nové Mexiko.

Na spojku se bude moci napojit i řada dalších existujících či budovaných zařízení, které si vybraly cestu alternativních zdrojů energie. V současnosti například jeví zájem o „připojení“ solární farmy z Utahu vlastněné společností First Wind (která navzdory svému názvu podniká i v oboru sluneční energetiky) o výkonu 320 MW, a několik dalších menších elektráren ve státě Massachusetts.

Celkový transfer energie by se měl po dokončení blížit přibližně ekvivalentu 3000 MW. Jediným sporným bodem je nyní trasa vedení, která částečně zasahuje na raketové střelnice White Sands, což se ne úplně líbí Ministerstvu obrany.

SunZia osobně nepodniká v oblasti obnovitelných zdrojů energie, jejím záměrem je jen vybudování samotného vedení a zprostředkování potřebné infrastruktury. Zejména v posledních letech byl celý záměr trochu neoprávněně dáván do souvislosti s jiným „vedením“, rovněž dlouhodobě připravovaným, již desetkrát schváleným a znovu zamítnutým projektem Keystone XL.

Tento značně kontroverzní projekt na výstavbu ropovodu vedoucího z Kanady do Mexického zálivu, kterým denně mělo proudit na 800 tisíc barelů ropy, totiž značně pošramotil pověst všech plánů na výstavbu jakéhokoliv vedení či velkokapacitního potrubí. SunZia nakonec vytěžila ze špatné reklamy Keystone XL maximum tím, že předložila srovnání nákladů a přínosů projektů.

Zatímco ne-ekologický projekt Keystone XL, který přispěje k narušení životního prostředí jak v Kanadě, Mexickém zálivu i cestou, 830 kilometrů vedení vysokého napětí STP bude „neviditelné“, zakopané v zemi. Minimalizuje se tím nejen dopad na životní prostředí, ale i na vzhled krajiny.

Ropná dálnice vytvoří po dobu stavby přibližně 3900 pracovních míst, STP 6200 míst po dobu čtyř let. Zatímco Keystone XL zajistí po svém dokončení padesátku trvalých pracovních pozic, STP má zprostředkovat možností napojení se na síť stovky pozic a pracovních příležitostí napříč všemi regiony a státy, kterými povede.

Přínosy ze STP pocítí přímo spotřebitelé, v podobě levnější a „čistější“ elektřiny, zatímco stavba Keystone XL zamává jen s globálními ropnými trhy, ale její pozitivní dopad na řadové Američany bude minimální.

SunZia nyní zahájila dojednávací řízení se zástupci Arizony a Nového Mexika o technických detailech projektu. Pokud vše půjde podle plánu, mělo by STP být hotové v roce 2020.

tisková zpráva
Sdílet: