Spojené státy budují nové elektrické vedení

V Evropě se dlouho diskutuje problém nedostatečné kapacity elektrického vedení, zejména v Německu. To vyrábí obrovské množství energie ve větrných elektrárnách na severu, ale nemá dostatek vedení pro její přenos na jih. Elektřina proto proudí i přes Českou republiku. V USA měli podobný problém – ale úspěšně jej řeší.

„Návrh jednotlivých tras a seznam území dotčených Southwest Transmission Project.“  Zdroj: Sunzia.net
„Návrh jednotlivých tras a seznam území dotčených Southwest Transmission Project.“ Zdroj: Sunzia.net

Masivní projekt na výstavbu jihozápadní energetické spojky, připravovaný společností SunZia, se konečně dočkal svého schválení. Americký pozemkový úřad, jež je součástí Ministerstva vnitřních věcí (které mimo jiné zodpovídá za správu více než jednoho milionu kilometrů čtverečních půdy), vydal letos v lednu oficiální schvalovací Záznam o rozhodnutí.

Proces rozvažování a administrativních obstrukcí se vlekl od roku 2009. Nyní má SunZia zelenou pro stavbu 830 kilometrů dlouhého vedení vysokého napětí, které propojí poskytovatele OZE na jihu se spotřebiteli na západě Spojených států.

Pochopitelně, že vedením Southwest Transmission Project (STP) může proudit jakákoliv elektřina, ale společnost SunZia už dávno prohlásila, že primárním účelem je napojení solárních a větrných farem v jižní části země, především ve státech Arizona a Nové Mexiko.

Na spojku se bude moci napojit i řada dalších existujících či budovaných zařízení, které si vybraly cestu alternativních zdrojů energie. V současnosti například jeví zájem o „připojení“ solární farmy z Utahu vlastněné společností First Wind (která navzdory svému názvu podniká i v oboru sluneční energetiky) o výkonu 320 MW, a několik dalších menších elektráren ve státě Massachusetts.

Celkový transfer energie by se měl po dokončení blížit přibližně ekvivalentu 3000 MW. Jediným sporným bodem je nyní trasa vedení, která částečně zasahuje na raketové střelnice White Sands, což se ne úplně líbí Ministerstvu obrany.

SunZia osobně nepodniká v oblasti obnovitelných zdrojů energie, jejím záměrem je jen vybudování samotného vedení a zprostředkování potřebné infrastruktury. Zejména v posledních letech byl celý záměr trochu neoprávněně dáván do souvislosti s jiným „vedením“, rovněž dlouhodobě připravovaným, již desetkrát schváleným a znovu zamítnutým projektem Keystone XL.

Tento značně kontroverzní projekt na výstavbu ropovodu vedoucího z Kanady do Mexického zálivu, kterým denně mělo proudit na 800 tisíc barelů ropy, totiž značně pošramotil pověst všech plánů na výstavbu jakéhokoliv vedení či velkokapacitního potrubí. SunZia nakonec vytěžila ze špatné reklamy Keystone XL maximum tím, že předložila srovnání nákladů a přínosů projektů.

Zatímco ne-ekologický projekt Keystone XL, který přispěje k narušení životního prostředí jak v Kanadě, Mexickém zálivu i cestou, 830 kilometrů vedení vysokého napětí STP bude „neviditelné“, zakopané v zemi. Minimalizuje se tím nejen dopad na životní prostředí, ale i na vzhled krajiny.

Ropná dálnice vytvoří po dobu stavby přibližně 3900 pracovních míst, STP 6200 míst po dobu čtyř let. Zatímco Keystone XL zajistí po svém dokončení padesátku trvalých pracovních pozic, STP má zprostředkovat možností napojení se na síť stovky pozic a pracovních příležitostí napříč všemi regiony a státy, kterými povede.

Přínosy ze STP pocítí přímo spotřebitelé, v podobě levnější a „čistější“ elektřiny, zatímco stavba Keystone XL zamává jen s globálními ropnými trhy, ale její pozitivní dopad na řadové Američany bude minimální.

SunZia nyní zahájila dojednávací řízení se zástupci Arizony a Nového Mexika o technických detailech projektu. Pokud vše půjde podle plánu, mělo by STP být hotové v roce 2020.

tisková zpráva

9 komentářů: „Spojené státy budují nové elektrické vedení

  • 9. 2. 2015 (17.41)
    Trvalý odkaz

    V Evropě neuskutečnitelné, vlastníci pozemků vás roznesou na kopytech. Podobné vedení (a vést to v zemi je utopie, to je drahé jako prase) má poměrně velké ochranné pásmo. Ono by stačilo se vybodnout na nesmyslné fotovoltaiky a nerentabilní větrné nesmysly a radši zainvestovat do množivé jaderné energetiky.

    Reagovat
    • 10. 2. 2015 (5.56)
      Trvalý odkaz

      Ještě na sebe ani způsobené škody nevydělala štěpná jaderná energetika a ta množivá by byla ještě dražší než HVDC kolem rovníku.

      Reagovat
    • 10. 2. 2015 (14.34)
      Trvalý odkaz

      Řekněte mi prosím co je nesmyslného na FV panelech?
      Je to zařízení, které nic nevylučuje, nevypouští žádné jedy, není potřeba žádná bezpečnostní opatření jako u JE, nemáte jistotu co se stane s nebezpečným vyhořelým palivem, nemusíte řešit kam s ním. Asi ho nechcete mít v obýváku.

      FV panel na střechách domu je zařízení, které tam prostě jen sedí, nikomu nevadí a nepřekáží.

      Navíc vyrábí elektřinu!

      Co lepšího byste si mohl přát? Jaký jiný lepší způsob výroby elektřiny chcete? Nic lepšího zatím člověk nevymyslel.

      To že vyrábí elektřinu jen když svítí slunce je jasné i malým dětem a je to jen technická záležitost řízení sítě a ukládání elektřiny. Což je jen technologický a technický problém, který je řešitelný i dnes. Jde jen o to chtít. Ne hledat důvody proč to nejde.

      Reagovat
      • 10. 2. 2015 (17.53)
        Trvalý odkaz

        Problém je v akumulaci, ale to už jsme řešili u jiného článku. Ještě mne napadlo že v Oslavanech je stále přípojka pro elektrárnu a tak by tam šla možná postavit v původní hale největší baterie pro zálohování sítě. Navíc poblíž jsou Dukovany a Dalešice.

        Reagovat
  • 9. 2. 2015 (10.47)
    Trvalý odkaz

    Sám se divím, že něco takového již není v Evropě a nejspíš se to plánuje, ale již dnes je pozdě.

    Reagovat
  • 9. 2. 2015 (8.14)
    Trvalý odkaz

    Jsem zvědav kdy lidi z Bruselu pochopí že něco podobného se musí začít stavět i v Evropě pokud vím tak v rámci naší země se plánují nové přepravní sítě ale je to jen v rámci našeho území

    ale pokud EU chce aby se jelo na OZE ve všech zemích pak přepravní sít která by vedla napříč evropou je asi nutná poněvač u nás s našimi podmínkami těžko dosahnem stabilních OZE na rozdíl od přímoských států které maj moře a poměrně stabilní vítr pro větrné elektrárny a ap k by byl i reálnější projekt kterej šel do kitek kdy se plánovalo vyrábět velké množství energie na sahaře ve chvíli kdy by byla přepravní sít přecijen by se o nšco ssnáš tokovej projekt mohl znova rozhíbat

    Reagovat
    • 9. 2. 2015 (9.12)
      Trvalý odkaz

      Tahat elektřinu ze sahary je hovadina, je to zhruba stejně stabilní oblast jako je Sýrie, pokud by od tama šla energie byl by to jen další zdroj problémů. Umíte si představit jak by to dopadlo kdyby, pomalu se to děje, tam převzali moc islamisti a Evropě ze sahary brala nemalé množství energie? Takový projekt je bezpečnostní riziko.

      Reagovat
    • 9. 2. 2015 (9.24)
      Trvalý odkaz

      Ale EU a Německo to řeší:
      „Na počátku října 2014 Norsko odsouhlasilo výstavbu prvního přímého podmořského elektrického kabelu mezi Norskem a Německem. Projekt „Nord.Link“ zlepší stabilitu nabídky elektrické energie v obou zemích. Německo již příslušná povolení vydalo.
      Podmořský kabel bude mít kapacitu 1,4 gigawattů a do provozu by měl být uveden v roce 2018 až 2019. Elektrické spojení umožní zemím vyrovnávat energii z norských vodních elektráren a německých větrných elektráren.
      Norsko je již podmořskými kabely spojeno s Nizozemím a Dánskem. Norská vláda zároveň vydala společnosti Statnett licenci na 1,4gigawattové spojení s Velkou Británií, které by mělo být dokončeno v roce 2020. Velká Británie a Německo tak získá přístup k levné obnovitelné energii z Norska.“
      http://www.solarninovinky.cz/?zpravy/2014121506/norsko-jako-obri-zelena-baterie-pro-evropu-anebo-konec-blackoutu-v-cechach

      Někteří tahají kabely pro přenos levné energie a jiní této energii kladou do cesty překážky aby mohly prodat tu svou dražší. A o tom to je.

      Reagovat
      • 9. 2. 2015 (10.03)
        Trvalý odkaz

        dík za infnormaci to jsem netušil ale když jsem si přečetl daní článek tak mi to spíš připadá jako nápad několika států ne jako nejaká celoevropská koncepce ale pořád lepší než kdyby se nic nedelalo

        Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *