Vlak přijíždějící do stanice může vyrábět elektřinu!

Každý kdo někdy stál na nástupišti při příjezdu vlaku do stanice mohl na vlastní kůži zažít pocit lehkého chvění způsobený pohybující se masou vagonů hnaných lokomotivou. Vědci z univerzity ve Stony Brook šli od tohoto poznání o několik kroků dál a rozhodli se, že by bylo škoda těchto otřesů tvůrčím způsobem nevyužít. Vytvořili jednotku, která přijímá energii mechanických otřesů a převádí je na elektřinu.

Signalizační zařízení podél tratě by se mohly stát energeticky nezávislé, a generovat elektřinu jen z průjezdu vlaků. Zdroj: LEO Express
Signalizační zařízení podél tratě by se mohly stát energeticky nezávislé, a generovat elektřinu jen z průjezdu vlaků. Zdroj: LEO Express

Technologie MMR (Mechanical Motion Rectifier), přepracovaná lidmi ze Stony Brook do podoby „Sklízeče energie“ nakonec vyhrála i národní cenu na veletrhu technických inovací.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že význam tohoto vynálezu nepřesáhne měřítko chytrého nápadu, je nutné si uvědomit, že USA je nejdelší na světě. Koleje se táhnou trase dlouhé 236 520 kilometrů.

V takovém rozsahu už může technologie MMR šetřit miliony dolarů a výrazně redukovat emise celého provozu. Řada železničních stanic se totiž vyskytuje na poměrně izolovaných místech, a stejné je to i se signalizačními zařízeními a zabezpečovacími prvky podél tratě.

Světelná a akustická signalizace, která by dokázala fungovat se zdrojem této oscilační energie (měnit nepravidelné otřesy na „pravidelnou“ vibrační energii), by dokázala ušetřit v krátkodobém horizontu okolo deseti milionů dolarů, a navíc uspořit okolo 3000 tun emisí CO2. Jednotka MMR přitom dokáže z jednoho průjezdu generovat výkon 200 wattů.

Sdílet: