Nová zelená úsporám představena

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) České republiky včera představilo první návrh, jak by mohla vypadat Nová zelená úsporám. Přestože se plánem bude ještě zabývat vláda, je zde konečně první nástin, jak by mohl pokračovat úspěšný dotační program, který pomohl zateplit tisíce rodinných i bytových domů.

Zateplení se v ČR dočkala i řada panelových domů, jejichž vzhled tak výrazně prokoukl, foto: Sdružení EPS ČR
Zateplení se v ČR dočkala i řada panelových domů, jejichž vzhled tak výrazně prokoukl, foto: Sdružení EPS ČR

Cílem nového programu opět bude přispět ke snížení energetické náročnosti rodinných domů, soukromých obytných domů a budov veřejné služby, jako jsou například školky, domovy pro seniory, kulturní zařízení nebo sportovní zařízení.

Celých 70 % z celkového objemu peněz by mělo být určeno pro soukromé domy, 30 % pak pro veřejné budovy. Je to proto, že u rodinných a bytových domů se předpokládá větší pákový efekt při použití výhradně soukromých peněz na dofinancování akce.

Výše podpory pro domy k bydlení se bude odvíjet od ambicí vlastníků budov. Kdo bude chtít snížit potřebu tepla na vytápění alespoň o 40 %, ten může získat podporu 25 % z nákladů.

Pokud se vlastní rozhodne pro opatření, díky nimž ušetří na vytápění minimálně 50 %, získá dotace ve výši 35 %. A kdo sníží potřebu tepla na vytápění alespoň o 60 %, tomu stát zaplatí polovinu z nákladů.

Co se týká objektů veřejné služby, zde může přímá podpora přinést až 90 % z celkových způsobilých výdajů. Zadlužení obcí a měst se tak pravděpodobně nezvýší.

Žádat se bude od srpna
Kdo již plánuje realizovat úsporná opatření, musí ještě pár dní počkat. Ačkoliv bude dle MŽP možné první žádosti podávat až v srpnu 2013, akceptovány budou realizace započaté po 1. lednu 2013.

V rámci první výzvy bude připraveno pro rekonstrukce rodinných domů 1,4 miliardy korun.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa řekl, že suma pro celý program je závislá na výnosu z aukcí emisních povolenek.

Očekává se, že se podaří získat 28 miliard korun. Rovněž bylo oznámeno, že Nová zelená úsporám by měla fungovat do roku 2020. Podpora bude formou přímé dotace, zvýhodněného úvěru a bonusu.

Domácnosti díky Nové zelené úsporám sníží své výdaje na energie, obce mohou vylepšit svůj vzhled a na úrovni státu by se mohlo jednat o vítané oživení ekonomiky.

MŽP spočítalo, že každá koruna státní podpory přinese průměrnou úsporu energií ve výši 0,035 kWh/rok, tedy celkem 2,35 TWh/rok. To je asi šestina roční produkce Temelína.

U emisí bude úspora 893 kilotun za rok, tedy nějakých 30 % ročních emisí CO2 velké uhelné elektrárny.

„Profitovat z programu budou například stavebnictví, doprava nebo doprovodné služby. Jedna koruna státní podpory v programu přinese v průměru 2,84 Kč dodatečného HDP,“ prohlásil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Vítaná aktivita
Novou zelenou úsporám vítá i Sdružení EPS ČR zahrnující aktivity výrobců expandovaného polystyrenu.

„Stále ještě mnoho budov potřebuje rekonstruovat a zároveň zateplit, aby nedocházelo k úniku tepla a zbytečně vysokým výdajům za energie. Kvalitním zateplením lze snížit spotřebu energie na vytápění až o 80 %,“ prohlásil dnes Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.

Dotační program také sníží emise CO2 a vytvoří tisíce pracovních příležitostí po celé republice, dodal Zemene.

Původní Zelená úsporám, která běžela od roku 2009 do 31. října 2010, přinesla žadatelům přes dvě miliardy korun, díky nimž snížili své účty za energie. Dalších více než sedmnáct miliard bylo proplaceno loni a letos. „Každý ze soukromých žadatelů, který splnil podmínky, dostal peníze,“ tvrdí MŽP.

Po pokračování programu již delší dobu volá i ekologická organizace Hnutí DUHA. Vojtěch Kotecký již delší dobu poukazuje na to, že díky programu se podaří snížit závislost ČR na dovozu zemního plynu z Ruska i na uhelných dolech, které devastují krajinu.

Hnutí DUHA však Již loni navrhovalo rozpočet 16 miliard korun ročně, kromě financí z aukcí povolenek mohly jako zdroj příjmů posloužit také dividendy a evropské fondy.

10 komentářů: „Nová zelená úsporám představena

  • 3. 12. 2012 (17.13)
    Trvalý odkaz

    Pro nová zelená: Ale něco takového jako certifikace spolehlivých řemeslíků u původní Zelené úsporám fungovalo, ne? Nic takového teď nebude? Nějaké vodítko by se hodilo…

    Reagovat
    • 10. 12. 2012 (21.35)
      Trvalý odkaz

      Tímto zdravím nejdražší firmu v ČR v oblasti foukané izolace… to zapomenuté m před .cz je záměr a nebo „chyba“? Neprofesionální pokus o reklamu…

      Reagovat
  • 1. 12. 2012 (9.02)
    Trvalý odkaz

    Radim: Levně ano, ale že to bude bez papírů, to je benefit a případné problémy pro toho, kdo tu práci dělá. Ví, za kolik to dělá konkurence „s papíry“ a cenu drží jen o trochu níž. Problém je, když se prostě vnutí. A co tak vím, tak ani ty papíry nejsou všelékem, ale to by bylo na jiné povídání…

    Reagovat
  • 30. 11. 2012 (20.55)
    Trvalý odkaz

    Všichni to chcete levně a bez papírů. Tak trpte. Poctiví řemeslníci jsou, ale nikdo je nechce zaplatit!

    Reagovat
  • 30. 11. 2012 (12.56)
    Trvalý odkaz

    No jo, Petře, ale ono je to dost těžký, vyhodit českého řemeslníka, když si vezme zálohu a na urgence odpovídá „do konce měsíce to bude“ po dobu půl roku. Vlastní zkušenost.

    Souhlasím s Vámi v tom, že jak je řemeslník poctivý, tak to má dneska těžké, i s takovým jsme se setkali. Udělal svoji práci rychle a pořádně. Rádi na spolupráci s ním vzpomínáme.

    Také je mi naprosto jedno, kdo tady udělá to, co neumím, nicméně moje zkušenost je taková, že ti pracovití a šikovní byli jak Češi, tak Ukrajinci. Jen u Čechů je občas problém, že prostě nechtějí dělat, chtějí jen brát peníze.

    Reagovat
  • 29. 11. 2012 (15.42)
    Trvalý odkaz

    milý martine a kubo, nevím s kým jste mněli co do činění, pohybuji se v stavebnictví, a tak vím že kriplové tady jsou akorát ukrajinci, ano mají o práci zájem ale pouze za hodinky a to že napíšou denně 12 – 14 hodin 30 dní do měsíce v plné taxe a jestli denně udelaj za 3 – 4 hodiny práce oproti českému či slovenskému zedníkovi …. tak to je hodně, samozřejmně jsou vyjímky

    stějně jako jsou jak píšete ti co se snaží klienta oškubat, problém je že tady investoři nemaj povědomí o stavařině žádné – vetšina si myslí že položit cihlu nemůže stát toli – kvalitního dozora si nenajmou – proč vyhazovat peníze za bytečnosti – a pak se velmi rychle stane to co se stalo, kriplové jenž by mněli skončit o chlebu a vodě podnikaj a kvalitní řemeslníci kteří dali jasně a předem pevnou ukolovou cenu ti skončily, neb kripl podrazí cenu a pak začne vyhrožovat a ….

    darmo mluvit

    prostě dokud si investoři neuvědomí že je třeba najmout kvalitního dozora, a nekvalitního vyhodit bez peněz, a s učtem za neprovedené práce, dokud si neuvědomí investoři že každá práce něco stojí a že levná práce se projeví na životnosti tak to bude dopadat tak jak to dopadá, nerezová ocel rezne, mosty po 5 letech provozu se rozpadaj, protipovodňové stěny po 10 letech maj díry

    a kdo za to může, investoři než by dali o pětikorunu víc radši natáhnou levnou sílu, a díky tomu … kdo by se snažil být řemeslník když si s cenami zde nevydělá, radši jde na ekonomku a či jinou školu

    jen pro zajímavost ceny ve stavebnictví, a tím nemyslím státní zakázky – tam kvalitní řemeslník, nebo dokonce kvalitní, zkušený a erudovaný stavbyvedoucí není skoro žádný, neb takový se velkofirmám nehodí do kšeftu při jejich zlodějinách – ale k veci takže tyto ceny ve stavebnictví se drží na cenách roku 2007 – 2008, ceny materiálů šli o 15 – 30% nahoru to mluví za vše

    a co se biče na nepoctivé firmy týče … dokud budete šetřit na nepravém místě, nevyhodíte dotyčnou firmu s tím že mají uhradit škodu … tak holt si budete muset brát tu dovolenou a hrát si na drába, asi vás to baví

    já na druhou stranu zavolám pár známých partáků zednických paret a v klidu si odjedu na dovolenou a pouze vyslechnu raport jak postupuje stavba ( rád bych dodal že vetšina těchto jak vy tvrdíte líných a neschopných českých zedníků – zvládne bez problému provádět práce nad ketrými i památkáři smekají, a vyjdou mně levněji než poláci, rusové či ukrajinci, nvavíc mám jistotu že peníze jimž jim vyplatím mně v celkovém součtu stavby vyjdou méně než za levné síly z východu, a že ty peníze zustanou v české ekonomice a budou rotovat tady a ne někde v dagestánu )

    Reagovat
  • 29. 11. 2012 (9.26)
    Trvalý odkaz

    Naprostý souhlas s Martinem. Český dělník je primitivní flákač, který chce všechno za nic. Hledá skulinky, jak svou práci co nejrychleji odfláknout a inkasovat co nejvíc. Jeho tempo je příšerné. Když si dnes na něco člověk najme firmu, musí si brát dovolenou a stát jim neustále s bičem za zády a mlátit je a mlátit. I tak to bude jedna reklamace za druhou. Nehledě na fakt, že noví řemeslníci nejsou. Všichni chceme být vedoucí ředitelé a studujeme masové ekonomické školy. Opravdu kvalitního řemeslníka aby pohledal… Je mi úplně jedno, jestli tu práci odvede Ukrajinec, Čech, nebo Polák. Chci, aby byla odvedena pořádně!!! Naši lidé to už pomalu poskytnout neumí. Smutné:(.

    Reagovat
  • 28. 11. 2012 (17.04)
    Trvalý odkaz

    Petr: Když on je problém v tom, že čeští řemeslníci jen vymýšlejí průtahy a jak majitele domu oškubat. Ukrajinci ne, jsou vděční, že si mohou vydělat, takže přijedou, odvedou svojí práci a jedou dál. Není problém v ZÚ, ale v přístupu českých řemeslníků k práci….

    Reagovat
  • 28. 11. 2012 (16.30)
    Trvalý odkaz

    ano program vytvoří dost pracovních míst, ale pro koho, podívali jste se , nebo ještě lépe poslechl si nejaký z těch chytrých pánů jak se na stavbě na lešení mluví ??
    češtinu aby pohledal, pokud pujde dotace na české domy očekával bych že jednou z podmínek bude i to že 80% vyžšch a středních řídících pracovníků prováděcí firmy musí být češi, a že provádějící firma v každý okamžik musí prokázat že alespoň 70% pracovníků na stavbě z dělnických profwsí jsou češi a nebo aspoň občané EU, a investora bych na této podmínce zavázal tím že v případě že nebude splněna přijde o 5% z dotace, naco budeme za peníze jenž do programu vložíme živit pracovníky z Ukrainy, ruska a podobně, ti nám nepřinesou žádný efekt finanční ani jiný

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *