O dinosaurech, globálním trhu s energiemi a budoucnosti OZE

Předseda poradního výboru Bloomberg New Energy Finance, Michael Liebreich, předložil v krátkém rozhovoru pro web CleanTechnica desítku bodů, predikcí budoucího vývoje globálního trhu s energiemi, včetně obnovitelných zdrojů energie.

„Co mají společného jurští dinosauři a současní energetičtí giganti? Podle Liebriecha víc než by se zdálo.“ Zdroj: CleanTechnica.com
„Co mají společného jurští dinosauři a současní energetičtí giganti? Podle Liebriecha víc než by se zdálo.“ Zdroj: CleanTechnica.com

Liebreichovi, který v Bloombergově institutu pracuje jako jeden z hlavních analytiků, však nechybí smysl pro humor a láska k dinosaurům. Stávající situaci proto popisuje na příkladu obrovských praještěrů z jurské éry.

Když se podíváte na stádo ohromných uhlosaurů (v orig. Diplodocoals), vidíte jen pomalou valící se masu svalů, s velmi malým mozkem, která se při cestě za potravou ale protlačí jakýmkoliv životním prostředím. Když narazí na protivníka, v podobě dravých plynosaurů (v orig. Gasontosaurus), nemají proti nim v agresivním střetnutí šanci a prohrávají.

Zdálo by se, že budoucnost není uhlosaurům nakloněna, ale oni tu navzdory tomu budou, ještě dlouhá léta. A co vidíme támhle? Strašlivý a silný Tyranosaurus Saudi je napaden smečkou rychlých velocifrakerů (v orig. Velocifrackers).

„Analogie s různě evolučně disponovanými praještěry je možná humorná, ale plně se opírá o aktuální situaci,“ podotýká Liebriech. „Ta působí stejně nezměnitelně jako před 63 miliony lety, ale ta změna prostě přijde.“

Podle Liebriecha všichni investoři a makléři koukají na dějinný souboj mezi složkami konvenčního a nekonvenčního ropného průmyslu, zápas mezi OPEN a OPEC, zápolení mezi Saudskou Arábií a podporovateli hydraulického štěpení (frakování) ropy.

„Vůbec si ale neuvědomují, že stejně jako v dávné historii běžel pod „hlavním dinosauřím příběhem“ ještě jeden příběh, příběh malých savců. A vy už asi tušíte, kdo je tou živočišnou skupinou, která nakonec opanovala povrch planety Země.“

Dějová linka se „savci“ zahrnuje za rok 2014 kapitoly o tom, jak celkové investice do čisté energie globálně přesáhly 310 miliard dolarů, jak se EON začal soustředit na obnovitelné zdroje a podporu zákazníků nebo jak sám Google investoval do OZE 3,2 miliardy dolarů.

„Spousta těchto věcí se děje jakoby mimochodem, na samotném okrají zájmu těch, co sledují velké dinosaury,“ říká Lieberiech. „Jenže třeba jen větrná energetika za loňský rok už pokořila hranici 50 GW, a letos to bude ještě víc. A to všechno přidává malým „savcům“ na síle.“ S jakým scénáři se tedy podle Liebriecha v následujících letech dá počítat?

Investice do obnovitelných zdrojů energie i instalovaný výkon překonají součty z roku 2014. Pořád bude zásadním řídícím prvkem cena – ať už instalace, provozu, nebo odkupní tarify. Konference o klimatických změnách, která v roce 2015 proběhne v Paříži, nepřinese žádnou zásadní změnu.

Elektromobily se budou ve stále větší míře stávat atraktivnější alternativou. Instalovaný výkon solární energetiky překoná s jistotou 55 GW, větrné elektrárny „trumfnou“ šedesát. Ceny fosilních paliv zůstanou pod setrvalým tlakem.

Přibude malých střešních (domácích) elektráren, a pravděpodobně to způsobí zmatky na národní úrovni. Dá se očekávat pokrok na poli skladování energie.

„Jinak nic nového,“ říká Lieberiech. „Uhlí bude pořád hořet, a bankéři z oddělení fúzí a akvizic se brzy zblázní.“

CleanTechnica.com
Sdílet: