Elektrické letadlo má nižší spotřebu než Prius

Minulý týden proběhla letecká Green Flight Challenge, kterou s výraznou podporou společností a vyhlásila americká nadace CAFE (Comparative Aircraft Flight Efficiency). Vítězem klání konaném v kalifornském testovacím leteckém centru se stal čtyřmístný elektrický letoun Pipistrel Taurus G4, jehož tvůrci si odnesli 1 350 000 amerických dolarů.Pipistrel Taurus G4

Triumfální přistání vítěze soutěže Green Flight Challenge
foto: Pipistrel.si

Vyhrát prestižní soutěž nebylo pro pensylvánský tým nic jednoduchého, neboť podmínky pro účast byly dosti tvrdé. každého týmu muselo uletět dráhu dlouhou 320 km, s průměrnou rychlostí ne nižší než 160 km/h a spotřebovat při tom maximální ekvivalent energie rovnající se jednomu galonu paliva (3,8 l) na pasažéra. Ze čtrnácti přihlášených letadel to Pipistrel G4 zvládl nejlépe.

Pipistrel G4 byl postaven speciálně pro tuto akci a tvoří ho dvojice trupů vyrobených firmou Taurus, do jejichž útrob se vměstnají čtyři členové posádky. o výkonu 145 kW se nachází mezi oběma trupy a pohání dvoulistou vrtuli.

Napájení motoru je zajištěno uloženou v lithium-polymerových bateriích. Let je navíc podporován křídly o rozpětí 21,36 m.

Konečná Pipistrelu na pasažéra vykazovala hodnotu 0,58 l/100 km při průměrné rychlosti 172 km/h. Dle slov vedoucího týmu Jacka Langelaana, je tak Pipistrel dvakrát rychlejší a efektivnější v porovnání s plně obsazenou .

„Uletět vzdálenost 200 mil rychlostí vyšší než 100 mil za hodinu, se před dvěma lety jevilo jako čistá science fiction. Nyní se tato fikce stala skutečností,“ prohlásil Jack Langelaan.

vítězný tým Pipistrel
foto: Pipistrel.si

Není bez zajímavosti, že se na druhé příčce umístil tým E-genius z univerzity ve . Svým způsobem totiž zdvojil úspěch Pipistrelu, neboť tým E-genius byl po celou dobu jejím vývojovým partnerem.

Slovinský tým si pro organizátory, média a všechny přítomné přichystal na závěr ještě jedno překvapení. Krátce po vyhlášení vítěze Green Flight Challenge oznámil, že věnuje část výhry na podpoření další výzvy, kterou bude elektrické nadzvukové letadlo. Máme se tedy do budoucna na co těšit.

green.autoblog.com

Jeden myslel na “Elektrické letadlo má nižší spotřebu než Prius

  • 19. 10. 2011 (18.42)
    Trvalý odkaz

    Viděl jsem to letadlo na videu při vzletu i při přistání, podle toho, co jsem viděl, má malou stabilitu a špatnou ovladatelnost. Ten druhý v pořadí E-genius je na tom podle mě mnohem líp. Má to také blíž k praktické realizaci.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *