Capella García – budova krytá zelení

V případě budovy projektované společností Capella Garcia Arquitectura (CGA) už nestačí hovořit o „ozeleněné budově“, či zelené architektuře jako takové. Architekti ze Španělska se totiž doslovně snaží svou prací razit nový termín: vegetektura. Prostor uvolněný demolicí staré budovy se rozhodli osadit zelení v nebývalém rozsahu. Přesvědčte se sami.

Zelený vodpád proměnil rušné centrum Barcelony k nepoznání. Zdroj: domusweb.it
Zelený vodpád proměnil rušné centrum Barcelony k nepoznání. Zdroj: domusweb.it

Po zbourání sousední budovy zůstala nyní přední cihlová stěna „zírat“ obitou omítkou do silnice. CGA se chopila příležitosti, a navrhla proměnu veřejného prostoru, která by vedla ke zhodnocení obytné budovy. Připevněním jednadvacet metrů vysoké konstrukce z pozinkované oceli vznikla u stojícího domu kostra k ozelenění.

Konstrukce z prefabrikovaných dílů je přístupná schodištěm, které se napojuje na každé patro. V konečném důsledku se takto snižují i náklady na údržbu, protože není zapotřebí kvůli opravám a úpravám přivolávat jeřáb či vysokozdvižnou plošinu.

Instalované kapkové zavlažování garantuje nízkou spotřebu a voda z odvodňujícího systému je přečerpávána zpět do nádrže pro závlahu. Dávkování hnojiva je řízeno počítačem a uvolňováno v předem naprogramovaných dávkách.

Takhle vypadá nová vertikální zahrada uprostřed města z ptačí perspektivy, Zdroj: domusweb.it
Takhle vypadá nová vertikální zahrada uprostřed města z ptačí perspektivy, Zdroj: domusweb.it

Zelený vodopád rostlin pozvedl výrazným způsobem úroveň celého místa, ale benefity plynoucí z přítomnosti rostlin jdou daleko za hranice estetiky. Čerstvý vzduch, zachycování srážek a lapání prachu jsou funkce, které se v hlučeném a prašném městském prostředí počítají dvojnásob.

Čím si ale projekt CGA obyvatele Barcelony získal nejvíce, je množství ptačích budek, zakomponovaných přímo do zeleného vodopádu. Vletové otvory v nich jsou příliš malé pro neoblíbené městské holuby, a tak se obyvatelé domu s vegetekturní stěnou mohou ráno probouzet za zpěvu ptáků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *