Australan bojuje s větrnou erozí geometrickou orbou

Traktorista jako kreativní zaměstnání? Jihoaustralský farmář Brian Fischer dokázal za volantem zemědělského traktoru něco, co může výrazně zvýšit úspěch boje proti větrné erozi.

„Při pohledu z letadla je nad Fischerovou farmou rozhodně na co koukat.“ Zdroj: Brian Fischer
„Při pohledu z letadla je nad Fischerovou farmou rozhodně na co koukat.“ Zdroj: Brian Fischer

Každý centimetr úrodné půdy se utváří dlouhá léta, a stačí jen velmi málo, aby zmizel v nenávratnu. Stačí jen nevhodný režim zavlažování, vedoucí k zasolení půdy, nadbytečné užívání hnojiv a pesticidů, chybně zvolený osevní postup. Nebo i to, že z blízkého okolí lánu zmizí vegetace, která zabraňovala odnosu úrodné vrstvy půdy větrem.

A to je přesně problém jižní Austrálie. Nedávné požáry tu totiž prakticky zlikvidovaly křovitou buš, a vítr začal rekordním tempem likvidovat polnosti farmářů. Úrodná půda jim doslova mizela před očima.

Brian Fischer, který farmaří v Ashmore White Suffolk Stud, zhruba šedesát kilometrů od Adelaide, si však věděl rady. Vzpomněl si na radu svého otce, který prý něco takového viděl v roce 1944. „Ani on ale není tvůrcem tohoto nápadu, vlastně nevíme, kde to vzniklo,“ prozradil Fischer v rozhovoru pro místní rádio.

O jakou „fintu“ tedy jde? Namísto pravidelného orání a plužení rozdělil polnosti do jednotlivých pravidelných plošek, které zaorával mimo směr pravidelného proudění větru. Výsledkem je úchvatná mozaika geometrických tvarů.

Nepravidelný a proměnlivý australský pačvork vypadá úžasně, ale jeho význam přesahuje prostou estetiku land-artu. Částečky půdy nejsou větrem vyvanuty, a pokud přeci jen silněji zafouká, usazují se na nejbližším dalším „vrcholku“ hroudy.

Toto prosté a jednoduché opatření prý viditelně ochránilo (ve srovnání s pozemky tímto způsobem neošetřenými) patnáct centimetrů půdy. Fischer doufá, že jeho přístup inspiruje i další zemědělce v oblasti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *