Siemens postaví v Británii továrnu na větrné elektrárny

Společnost Siemens potvrdila, že ve velmi blízké době zahájí stavební práce na nové továrně na výrobu turbín větrných elektráren. Výstavba, připravovaná pro lokalitu Green Port Hull ve východním Yorkshiru, byla průběžně plánována a odkládána už od roku 2011.

„Areál pro výstavbu je ohromný. Není divu, listy rotorů jsou dlouhé i pětasedmdesát metrů.“ Zdroj: Siemens
„Areál pro výstavbu je ohromný. Není divu, listy rotorů jsou dlouhé i pětasedmdesát metrů.“ Zdroj: Siemens

Zpráva o znovu-obnovení původních plánů přichází v době, kdy se na půdě britského parlamentu ostře diskutuje o tom, kterou variantu zvolit jako hlavní operační řešení pro zajištění národní výroby elektřiny.

V roce 2011, respektive už o rok dříve, probíhala mezi poslanci obdobná diskuze. Tehdy však byla podpora alternativy v podobě příbřežních větrných elektráren velmi chabá. Úspěšně realizované projekty, jako je London Array v ústí řeky Temže, se 175 turbínami a výkonem 630 MW, však dávají větrné energetice v Anglii stále větší váhu.

Výstavba výrobní linky Siemens, umístěné v přístavní čtvrti na samém pobřeží, má v první řadě přiblížit výsledný produkt místům samotné instalace. A teď, když už prý Britové získali ve větrnou energii důvěru, se vyplatí továrnu otevřít.

Spolu s tím, že práce na stavbě by měly být zahájeny během jednoho měsíce, a že by továrna sama měla vytvořit do jednoho tisíce nových pracovních míst se ale o celém podniku ví jen tolik, že plně funkční by měl být z kraje roku 2016.

Siemens ještě doplnila, že pro výstavbu uvolní 160 milionů liber, spolu s tím, že další spoluinvestor – společnost Associated British Ports, je schopna uvolnit dalších 150 milionů.

Nejedná se ale jen o jedno konstrukční místo. Kromě Green Port Hull, kde budou montovány turbíny, spolkne výrobní areál i nedaleké haly v Paull (poblíž East Ridding). Tady se budou montovat čepele rotorů.

Zatímco Michael Suess, člen vedení energetického sektoru Siemens představuje opětovné otevření projektu výstavby jako „součást globální strategie společnosti“, britský premiér David Cameron vidí: „Masivní doklad důvěry v dlouhodobý vládní ekonomický záměr.“

BBC.co.uk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *