Toronto: Platí předpisy i pro kola?

Zpráva o tom, že torontská radní Karen Stintz dostala za projetí série značek STOP pokutu 110 dolarů, by nikoho nejspíš nezaujala. Podstatný byl ale motiv tohoto „demonstračního“ činu. Stintzová chtěla upozornit na „cyklo-totalitu“, která podle jejích slov znamená neustále tolerování cyklistů, kteří porušují dopravní předpisy. Ty ale mají platit pro všechny.

Torontská radní razantně poukázala na problém, který teď musí řešit nejedno velké město. foto: Sarah777, licence public domain
Torontská radní razantně poukázala na problém, který teď musí řešit nejedno velké město. foto: Sarah777, licence public domain

Otevřela tím diskusi, která není vlastní jen kanadskému Torontu. Cyklistů ve městech přibývá téměř exponenciálně, ale městští radní, potažmo odbory dopravy, reagují jen velmi zvolna.

Kolo dává jezdci svobodu pohybu, kterou automobilisté nemají. Ale všechno má své hranice, a projíždění, respektive nezastavení cyklistů u stopek, je prý už trochu problém. Je to něco, za co je řidič auta pokutován, ale nikdo to neřeší u cyklistů. Stintzová soudí, že tento problém má hlubší podstatu.

Infrastruktura většiny měst je navržena tak, aby kontrolovala pohyb vozů, nikoliv jízdních kol. V Torontu je každá křižovatka čtyř cest opatřena dopravním značením, s nezbytnou stopkou. V rezidenčních čtvrtích na ni narazíte prakticky každých osmdesát metrů.

To proto, že si obyvatelé stěžují, že řidiči tu jedí jako po dálnici. Stintzová připouští, že takové opatření má své opodstatnění, byť z něj vyplývá „hloupé a palivo mrhající“ popojíždění. Není to chyba místních, ale je to chyba designu silnic, nastaveném proti vozům. Pro cyklisty jakoby to ale neplatilo.

Kolaři směle projíždějí výstražné značení, jezdí v opačném směru jednosměrkami, přejíždějí přes přechody pro pěší a zkracují si cestu přes chodníky. Pokud by něco takového učinil řidič vozu, přijde nejspíš o řidičský průkaz, zatímco průměrný cyklista udělá za jednu cestu deset takových manévrů. Beztrestně.

Stintzová otevřela diskuzi, která prozatím nemá konce. Hodně se mluví o tvorbě speciálních pruhů pro cyklisty, nových cyklostezkách a cykloznačení. Kanaďané možná oživí i vize českého BESIPu, a budou vydávat „řidičské oprávnění“ pro cyklisty.

Prozatím si město Toronto vzalo za příklad dánskou Kodaň, která svou dopravní infrastrukturou „chová jízdní kola v srdci“. Torontští chtějí vytvořit zelené cyklo pruhy podél vozovek, které budou vybaveny vlastním světelným značením.

Podobně jako v Kodani, pokud cyklisté dodrží průměrnou rychlost 20 kilometrů v hodině, budou moci projet městem „na zelenou“ bez jediného zastavení. Ale v místech, kde nemají kola co dělat, budou muset místní sesednout, a kolo vést pěšky.

Sdílet: