Jak se recykluje lednička? Většinu surovin lze znovu využít

Při recyklaci ledniček – pokud se provádí správně – se daří získat zpět téměř všechny suroviny, ze kterých byla lednička vyrobena. O postupu při likvidaci chladících zařízení hovořil na semináři nejen pro Zelené firmy v Praze Jiří Pejčnoch ze společnosti D+P Rekont.

Lednička je všudypřítomný domácí elektrospotřebič. Narozdíl od mobilu vydrží déle než dva roky. Přesto je na konci životního cyklu třeba ji zlikvidovat. foto: Ekologické bydlení
Lednička je všudypřítomný domácí elektrospotřebič. Narozdíl od mobilu vydrží déle než dva roky. Přesto je na konci životního cyklu třeba ji zlikvidovat. foto: Ekologické bydlení

Recyklace chladících zařízení je samostatný obor v rámci recyklace elektrozařízení. Kdo se zde chce angažovat, musí splnit přísná pravidla určená legislativou – zákony se zaměřují zejména na nebezpečné plyny a jiné látky v ledničkách a mrazničkách obsažené.

Zpracovatelé čelí problémům s „vynalézavostí“ Čechů. „Lidé si z ledniček vyštipují kousky mědi, hliníku a podobně. A tím se snižuje výtěžnost lednice,“ uvedl na semináři Pejčnoch a dodal, že linka na recyklaci má pak problémy s plněním peněžních toků, na které je nastavena.

Jdeme likvidovat!

Poté, co D+P Rekont lednici přijme, nejprve vyjme sklo, případně odstraní zbytky jídla a demontují se komponenty, resp. kompresor. Lednice putuje po dopravníkovém pásu a je navrtána, aby se odsály škodlivé látky jako chladicí médium a olej.

Pak již nastává drcení lednice. První drtič udělá z lednice drobné pásky, a jelikož se vše děje v uzavřeném prostředí inertovaném tekutým dusíkem (- 196 °C), vyčistí se při tomto procesu i nebezpečné látky.

Pásky z nadrcené lednice pak padají dolů, kde z nich rychloběžný drtič (nárazový granulátor) udělá kousky o rozměru 3 x 4 cm. Tyto kousky pak jedou na pásu a nadpásový magnet z nich vyseparuje všechny železné kovy.

To, co zbude, jde pak do tzv. vířivky, kde se na základě rozdílné hmotnosti oddělí PUR pěna. Ta je lehká a špatně skladovatelná, proto z ní stroj udělá peletky, které se dají prodat. Rovněž velmi dobře prodejný je kvalitní plast z lednic. Putuje proto do kontejneru na plast.

Všechny neželezné kovy pak jedou pod kladivový mlýn. Výsledkem je vytříděný hliník o rozměru 0,4 mm, hliník o rozměrech 5 až 8 mm a stejně velikostně oddělená měď.

99 % železa zachráněno

A kolik druhotných surovin se tímto procesem získá? Není to vůbec špatné. Železná frakce je asi 99 % původní hmotnosti, podobně jako polyuretanová frakce. U umělých hmot, hliníku a mědi se pak hovoří o nějakých 90 až 95 %, dle typu ledničky.

Každá lednička, která skončí na recyklaci a ne někde v lese, vydá celkem přes 18 kilogramů železa, téměř deset kilo plastů, přes 6 kg PUR pěny a také přes kilo hliníku. To není zrovna málo.

Objekt, kde D+P Rekont recykluje ledničky, je poměrně nový, jako jediný v ČR má Speciální mezinárodní test TA-Luft. Kapacita maximálně 60 ledniček (150 l) za hodinu však není plně využitá. A to by se při dvousměnném provozu dalo ročně zrecyklovat 21 000 tun elektroodpadu.

Samozřejmě, že taková technologie něco stojí. „Nelze mluvit o zisku,“ uzavírá Pejčnoch a dodává: „Pokud chce někdo být dobrý, stojí ho to hodně peněz.“

D+P Rekont ale nechce nic jiného, než aby byla naplněna kapacita produkční linky. To se stane, až tlak ze strany inspektorů ukončí černé likvidace elektroodpadu a nekvalitní provozovny.

O to, aby se lednička dostala tam, kam má, se stará například REMA Systém. Tento kolektivní systém zabezpečuje efektivní recyklace odpadů elektrických a elektronických zařízení.

Konkrétně pro odvoz velkých vysloužilých spotřebičů na konci loňského roku vznikl jedinečný projekt Buď líný (www.budliny.cz). Vše funguje celkem jednoduše – domácnost, která má více nevyužívaných elektrospotřebičů si zavolá na 840 550 650 a REMA Systém si vše zdarma odveze. Pokud je váha na 150 kg, nemusí zákazník dělat takřka vůbec nic, pokud je váha mezi 25 a 150 kg, je nutné elektroodpad zabalit do krabice.

A lednice takto vysbírané putují právě na linku D+P Rekont. Zde se dají totiž zlikvidovat i staré lednice se čpavkem. Dávají se stranou, a když se jich „sejde“ více, přenastaví se linka a zrecyklují se také.

I přesto, že čpavek je agresivní a pro moderní technologie dost nebezpečný. „Zpracovat třeba lednici Minsk, které je 25 let a pořád funguje, to je rébus,“ usmívá se Pejčnoch. To prý přichází ke slovu ruční práce.

Zkrátka není lednička, která by se nedala ekologicky zlikvidovat. A to je dobře.

Jeden myslel na “Jak se recykluje lednička? Většinu surovin lze znovu využít

  • 25. 7. 2014 (15.36)
    Trvalý odkaz

    Dobry den zaujal mě tento članek a chtěl bych se dozvědět vice o recyklaci elektroodpadu i lednic a vykůpnach alektroodpadu děkuji Petr Baldrych sběrné suroviny Peggy Nachod

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *