Zelené parkoviště odolá i přívalovým dešťům

Newyorský Pratt Institute si hodně zakládá na vyšší formě „alternativního“ vzdělávání. Například v oblasti netradičního inženýrského pojetí se zde můžete naučit něco o konstrukci hliněných domů, a na úrovni udržitelnosti se zde dozvíte hodně o obnovitelných zdrojích.

„Parkoviště nemusí z územního hlediska představovat jen problém, ale i významnou pomoc pro městkou infrastrukturu.“ Zdroj: ThreadCollective
„Parkoviště nemusí z územního hlediska představovat jen problém, ale i významnou pomoc pro městkou infrastrukturu.“ Zdroj: ThreadCollective

Bohužel dosud kampus pěti budov situovaný kolem Cannoneer Court neprezentoval kladný vztah k životnímu prostředí navenek. Prý to nyní změní architekti ze studia ThreadCollective.

Brooklynští ThreadCollective byli požádáni, aby v rámci rekonstrukce parkoviště na centrálním náměstí využili svých bohatých zkušeností, a přetavili dosavadní nepříliš lichotivé pojetí parkoviště v něco s přidanou eko-hodnotou.

Výsledkem jejich práce je pak návrh parkoviště, které není nikterak omezeno v počtu stání, a přesto se stane jedním z (vůči životnímu prostředí) nejšetrnějších parkovišť v New Yorku. Ano, pořád zde budou stát auta a pořád tu bude spousta asfaltu a betonu. To, co ale návrh ThreadCollective řeší především, je problematika přívalových dešťů.

Plocha parkoviště bude projektována s ohledem na schopnost vést dešťovou vodu, díky mírnému sklonu ji stahovat k odtokovým kanálkům, a odtud ji táhnout až k zasakovacím pruhům dovysazené zeleně.

Na projektu se podíleli i lidé z Pratt Institute, například vedoucí oddělení Udržitelných environmentálních systémů (SES), Jaime Stein. Ten společně s architekty Eliottem Maltbym a Gitou Nandanovou navrhl model parkoviště, které bude odolné vůči výkyvům klimatu a zároveň se stane užitečnou součástí městské infrastruktury.

Celý tým pak navrhl parkoviště jako „komplexní plochu“, která je schopna se během osmihodinového deště vyrovnat s 6,5 centimetry vody, což přepočítáno na plochu značí okolo 310 000 litrů vody.

Městská kanalizace New Yorku je několikrát do roka doslova vyplavena přívalovými dešti a tajícím sněhem. Na vině je především neschopnost vybetonovaných a vyasfaltovaných povrchů zasáknout jakékoliv množství vody. Ta pak zahlcuje kanalizační systém a vyplavuje i čistírny odpadních vod.

To, že se pár desítek tisíc litrů vody z parkoviště Cannoneer Court nedostane do kanalizace, sice technicky neznamená mnoho, ale je to výrazný signál i pro další podobné probíhající rekonstrukce. Přestavba náměstí a parkoviště Pratt Institute bude hotova do jara roku 2016.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *