Žíznivý beton stáhne 600 litrů vody ze čtverečního metru

Beton je environmentalisty často proklínán. Jedná se o materiál s velmi vysokou ekologickou stopou, ve stavebním průmyslu je globálně odpovědný za téměř 10 % produkovaných emisí oxidu uhličitého a ke všemu vytváří v místech své aplikace neproniknutelnou krustu.

„Žíznivý beton během testu na parkovišti nákupního centra. 4000 litrů vody mu nečinilo problémy.“ Zdroj: Tarmac
„Žíznivý beton během testu na parkovišti nákupního centra. 4000 litrů vody mu nečinilo problémy.“ Zdroj: Tarmac

To by asi nevadilo u pilířů mostů nebo základů domů, ale na silnicích a chodnících to je trochu problém. Zatímco na nezpevněném substrátu se může srážková voda vsáknout, po betonu „sjede“, třeba až do vašeho sklepa.

Britská společnost Tarmac, která se soustředí na výrobu stavebních materiálů, na tyto výtky nevšedním způsobem zareagovala. Vytvořila beton, který má vysoký stupeň permeability (propustnosti), a prakticky je schopen stáhnout za jednu minutu z metru čtverečního svého povrchu až 600 litrů vody.

Senzace má své logické opodstatnění: „Od roku 2007 byla v Anglii vyplavena celá řada domů. Dvě třetiny z nich přitom nestály u řeky nebo výpusti kanalizace, ale jednoduše „na nešťastném místě“, kde se po nepropustné vrstvě pevného betonu akumulovala voda.“

Výrobci ultra-porézního betonu tvrdí, že jejich produkt je schopen vypořádat se až s 4000 litry vody, než dojde k zasycení vododržné kapacity podložního substrátu. K takovým průtržím mračen přitom nedochází ani v tropickém monzunovém klimatu, natož pak v Evropě.

Nejrůznější variace propustného betonu jsou známé více než padesát let, ale dosud byla jejich permeabilita spojena s nižší povrchovou odolností. Jednoduše to nebyl beton, který je schopen vypořádat se s váhou nákladního auta. Beton od Tarmac s tím problémy nemá.

Kouzlo jeho účinnosti spočívá v profilované skladbě. Na svrchním povrchu se ve větší míře vyskytují oblázky hrubšího štěrku, na které je navázána síť drobných prasklin. Tento perforovaný povrch umožňuje rychle vodu stahovat do nižších částí betonové vrstvy.

Beton může být také umístěn nad vodosběrnou drenáž, která může užitkovou dešťovou vodu dále stahovat k bazénkům, jezírkům nebo hasičským rezervoárům. Žíznivý beton se může ukázat nepostradatelným tam, kde se vyskytují nárazové deště.

Každý vteřina navíc k evakuaci rozhoduje o záchraně života. Navýsost praktickým ale bude v centrech měst, kde přívalové deště způsobují zahlcení kanalizace a odstavení čistíren odpadních vod.

3 komentáře: „Žíznivý beton stáhne 600 litrů vody ze čtverečního metru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *