Saudská Arábie chce vybudovat 41 GW solárních elektráren během 20 let

, bohaté království na Blízkém východě, je největším světovým vývozcem ropy. Státní společnost Saudi Aramco pak s velkým náskokem největší společností na světě. Přesto začátkem května dala Saudská Arábie najevo, že myslí na budoucnost – bude investovat do obnovitelných zdrojů energie.

Saudská arábie má ambice stát se v oblasti solární energie světovým hráčem. Nejspíš už tuší, že jen s ropou dlouho nevystačí... foto: dynamix,sxc.hu
Saudská arábie má ambice stát se v oblasti solární energie světovým hráčem. Nejspíš už tuší, že jen s ropou dlouho nevystačí... foto: dynamix,sxc.hu

Počátkem května proběhla v hlavním městě Saudské arábie Rijádu konference o solární energii Saudi Solar Energy Forum. Zástupci vlády tam oznámili své plány budovat geotermální elektrárny, elektrárny na , větrné i .

A především přišli s poměrně jasným plánem vybudovat do roku 2032 až 41 GW výkonu v solárních elektrárnách. A to jak koncentračních, tak klasických fotovoltaických. Návrh by znamenal výdaje v desítkách miliard dolarů. Což je však pro království jako kapka v moři.

Pokud by se plán podařilo naplnit, vyráběla by Saudská arábie až 25 % elektřiny ze slunce. Fotovoltaika by zemi napájela během dne, koncentrační fotovoltaické elektrárny pak během noci. Očekává se, že královská komise udělí projektu zelenou během několika nadcházejících týdnů.

Vše se pak bude odehrávat formou aukcí poptávaného výkonu v oblasti fotovoltaických a koncentračních solárních elektráren. První kolo by mělo začít v roce 2013, a to na 1,1 GW fotovoltaiky a 0,9 GW koncentračních solárních elektráren. Druhé kolo se odehraje o rok později s 1,3 GW, resp. 1,2 GW. Minimální výkon projektů (elektráren) pro jednu či druhou oblasti, který mohou zájemci nabízet, je 5 MW.

Pokud by se do roku 2032 kutečně podařilo vybudovat 41 GW výkonu v solárních elektrárnách (a není to nemožné, vždyť Saudská arábie, 13. největší země na světě, je z většiny poušť), stala by se země potenciálně největším výrobcem solární energie na světě.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Jeden myslel na “Saudská Arábie chce vybudovat 41 GW solárních elektráren během 20 let

  • 31. 5. 2012 (4.19)
    Trvalý odkaz

    Hledám zájemce o výstavbu solárních elektráren v těchto lokalitách s patřičnými referencemi ze staveb FVE v ČR a zahraničí, zařídím vstup do tendru na výstavbu v SA.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *