Vybíráme tepelná čerpadla

Nevíte si rady s odpovědí na otázku, jaké tepelné čerpadlo vybrat pro váš dům? Přečtěte si článek s několika zásadními radami.

Čerpadla Grundfos
Čerpadla Grundfos

Zaostřeno na tepelná čerpadla

Tepelná čerpadla jsou současným hitem pro oblast vytápění rodinných domů, ale i firemních objektů. Jejich uplatnění se stále rozšiřuje, stejně jako nabídka různých druhů tepelných čerpadel od známých i méně známých výrobců těchto zařízení.

Abyste při výběru ideálního tepelného čerpadla nenaletěli, resp. byli v obraze jaké charakteristiky a parametry si ohlídat a na co se ptát, připravili jsme pro vás několik rad, které vám se zadáním poptávky tepelného čerpadla pomohou.

Tepelná čerpadla obecně

Nejprve je třeba si krátce říci, co vlastně tepelného čerpadlo umí a proč ho tedy chtít. Jedná se o zařízení, které zajišťuje zdroj tepla a ohřev vody, přičemž jejich provoz je úspornější a tudíž i ekologičtější, než tradiční způsoby vytápění.

Tepelná čerpadla získávají teplo z okolí, energie je proto zdarma, ale je třeba si připlatit za zařízení, kterým se daná energie získává. Tímto zařízením je právě tepelného čerpadlo, které může byt ve variantách:

 • tepelná čerpadla země-voda
 • tepelná čerpadla vzduch-voda
 • tepelné čerpadlo voda-voda
 • tepelné čerpadlo vzduch-vzduch

Vybíráme ideální tepelné čerpadlo

Hlavním udávaným parametrem při výběru vhodného tepelného čerpadla je stanovení výkonu odpovídajícího tepelného ztrátě domu. Tj. je třeba vypočítat nebo alespoň fundovaně odhadnout množství tepla (kWh), jež dům při určité venkovní teplotě (-12 až -18 stupňů dle konkrétní lokality) pozbude za jednu hodinu.

Více o této hodnotě nám může napovědět projekt vytápění, nebo si necháme danou hodnotu určit od energetického specialisty. Důležité je řešit taktéž výtopný objem domu.

Pokud máte stanovenou tepelnou ztrátu, pak přejděte v procesu výběru tepelného čerpadla na další bod. Tím je určení primárního zdroje tepla, tj. zda to bude vzduch, voda nebo země. Tepelná čerpadla voda-vzduch se dají instalovat v našich podmínkách téměř kdekoliv a jejich cena pořízení je nižší oproti ostatním druhům. Proto je tento druh tepelného čerpadlo vhodný pro menší domy.

Tepelná čerpadla země-voda jsou naopak nejnákladnějším druhem. Jsou vhodná v lokalitách s trvajícími chladnými podmínkami a tam, kde nejde uplatnit plošný kolektor.
Tepelná čerpadla voda-voda mají vynikající ekonomické výsledky. Jejich instalace je vhodná pouze v místech, kde je dostatek spodní vody.

Z výše popsaných údajů je patrné, že je třeba při výběru vhodného tepelného čerpadla řešit místní podmínky a dostupnost energie vhodné pro daný typ čerpadla. Podstatné jsou i odpovědi na níže uvedené otázky:

 • výrobcem garantovaná životnost tepelného čerpadla,
 • výkon zařízení vůči rozsahu systému vytápění,
 • náklady na servis tepelného čerpadla,
 • hlučnost a umístění tepelného čerpadla,
 • možnosti regulace výkonu,
 • záruka na zařízení,
 • typ ohřevu teplé vody.

Samozřejmě detailních hodnotících charakteristik je více, řada z nich se však již řeší na úrovni konkrétního druhu a specifického typu tepelného čerpadla. Parametry výše uvedené by vám měly pomoci v rozhodnutí, jaký druh čerpadla a od jakého výrobce pořídit.

Získání dotace na tepelné čerpadlo

Bonusová rada na závěr. Podmínky a zadání se odvíjí vždy od konkrétního dotačního titulu, proto je třeba se před samotným pořízením nebo dimenzováním tepelného čerpadla v rámci projektu ujistit, zda splňuje vámi vybrané tepelné čerpadlo definované podmínky dotace. Většinou dotace určuje tzv. maximální měrnou spotřebu tepla na vytápění.

placená inzerce

4 komentáře: „Vybíráme tepelná čerpadla

 • 14. 6. 2016 (1.05)
  Trvalý odkaz

  Tepelna cerpadla zeme-voda vetsinou ziskavaji energii z plosneho kolektoru. V clanku stoji, ze se pouzivaji tam, kde plosny kolektor neni mozny. To je nesmysl. Kdyz neni misto pro plosny kolektor, tak je mozne pouzit zemni vrt.

  Jeste pro dimenzovani tep. cerpadla je dobre projektovat na mensi vykon, nez je tepelna ztrata objektu pri nejnizsi venkovni teplote. Tech par desitek hodin v roce je levnejsi pritapet druhym zdrojem za vyssi cenu, ale investice do tep. cerpadla je nizsi. Zaroven je mensi tep. cerpadlo na jare a na podzim efektivnejsi, nez velke, ktere je pri jarnich teplotach predimenzovane.
  Bivalentni vs. monovalentni topeni.

  Reagovat
  • 16. 6. 2016 (23.43)
   Trvalý odkaz

   Co se dimenzování týče nelze souhlasit, silnější stroje vzduch/voda – invertor mají lepší topný faktor. Navíc pokud máte lépe izolovaný dům nebo podlahovku není problém je odpojit v době vaření a tím uspořit i několik tisíc korun ročně na topení , navíc nepotřebujete el. kotel pokud není součástí TČ musíte ho zaplatit a pokud je zaplatíte si ho stejně. Pro mne bylo levnější koupit tepelné čerpadlo bez el. kotle na 100% ztrát domu než stroj s el. kotlem – navíc na to nemám ani jistič…

   Reagovat
 • 13. 6. 2016 (14.12)
  Trvalý odkaz

  Na fotkách jsou oběhová čerpadla nikoliv tepelná čerpadla ty vypadají jinak.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *