Vertikální zahrada v Desjardins je největší na světě

Nový rozměr sousloví „ozeleněná stěna“ teď dává interiér budovy Desjardins v kanadském Québecu. Vertikální zahrada se tu táhne neuvěřitelných pětašedesát metrů vysoko, a vytváří prorůstající zelenou tepnu pulsující životem.

"Currents svými barevnými odstíny připomínají cestu řeky sv. Vavřince, její zákruty i klidné vody." foto: ©Green Over Grey
„Currents svými barevnými odstíny připomínají cestu řeky sv. Vavřince, její zákruty i klidné vody.“ foto: ©Green Over Grey

Jedná se o výsledek práce společnosti Green Over Grey, která zpracovává projekty zaměřené na začlenění vegetace do administrativních prostor, a v současnosti je výsledek jejich práce v Desjardins největší vertikální zahradou světa.

Pětašedesátimetrové dílo, pojmenované „Proudy“ (Currents) bylo prý inspirováno neklidným tokem řeky svatého Vavřince. Vegetace na jednotlivých etážích má odrážet charakter řeky, která během své cesty dlouhé tři tisíce kilometrů „vytváří hranice i přináší život“.

Výsledek, který si nepochybně zaslouží přídomek „umělecký“, je tvořen 11 000 samostatnými rostlinami dvaačtyřiceti různých rostlinných druhů. Jejich výčet působí jako seznam druhů botanické zahrady – mezi kapradiny (jelení jazyky a platyceria) prorážejí široké listy banánovníků a fíkovníků, schefflearií, klusií, filodendronů, monsterií, divokých zázvorů a „hadích“ sanseverií.

Kromě nepochybného zvýšení estetiky administrativní budovy má vertikální stěna i ryze praktické poslání. Zlepšuje výrazným způsobem kvalitu ovzduší v interiéru (čistí ho od prašných částic a zvyšuje přirozeným způsobem vlhkost) a snižuje také akustické tlaky na zaměstnance.

Celá stěna je kvůli hmotnosti (1,5 tuny) projektována jako bez-substrátová, a plně hydroponická. Nosníky jsou vyrobeny z platových recyklátů. „Využili jsme druhy rostlin, které preferují konkrétní stanoviště – okraje vodopádů, nebo rostoucí epifyticky na větvích – jež co nejvíce připomínají naši stěnu,“ říká Patrick Poiraud, zakladatel Green Over Gray. „A podle našich informací je to skutečně největší vertikální stěna na světě.

2 komentáře: „Vertikální zahrada v Desjardins je největší na světě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *