Téměř polovinu elektřiny v Dánsku za rok 2015 vyrobil vítr

Dánsko, historický domov větrné energetiky, má pro rok 2015 další rekord. Severská země si 42 % veškeré spotřebované elektřiny vyrobila ve větrných elektrárnách.

Pobřežní větrná farma - turbíny Vestas, Dánsko, foto: Vestas
Pobřežní větrná farma – turbíny Vestas, Dánsko, foto: Vestas

V roce 2012 si dánská vláda dala za cíl vyrábět v roce 2020 celkem 50 % spotřebované elektřiny s pomocí větru. Dnes už je prakticky jasné, že se jí to podaří a možná s předstihem.

V některých oblastech Dánska dokonce vítr vyrábí víc energie, než je tam možné spotřebovat, a tak se vyváží. Především do Německa, Švédska a Norska, protože energetické trhy těchto zemí jsou velmi dobře propojeny.

Naopak když je to výhodné, nakupuje Dánsko elektřinu z vodních elektráren v Norsku, solárních elektráren v Německu nebo tepelných elektráren ve Švédsku.

Nejvíce větrných elektráren se nachází v západní části Dánska. Pro srovnání, v roce 2014 pokrylo dánsko 39 % své spotřeby elektřiny z větru. V roce 2035 to má být dokonce 84 %.

Extrémním dnem bylo v minulém roce 2. září. Tehdy byly poprvé v historii vypnuty velké centrální fosilní elektrárny a celou zemi úspěšně napájel vítr, slunce, lokální kogenerace a dovoz.

Cleantechnica

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

27 komentářů: „Téměř polovinu elektřiny v Dánsku za rok 2015 vyrobil vítr

 • 20. 1. 2016 (21.19)
  Trvalý odkaz

  .. a proto mají Dánové nejdražší elektřinu v Evropě.

  Reagovat
  • 21. 1. 2016 (13.31)
   Trvalý odkaz

   Cena je daná nejvyšší daní.

   Ale na rozdíl od nás oni se můžou v pohodě v klidu venku nadýchnout, protože tam mají díky tomu daleko čistší vzduch.

   U nás když by to chtěl někdo udělat tak aby si bral roušku. Protože by si do plyc nasál ten bordel co jde z našich uhelných elektráren, z komínů a z aut.

   všichni pak dýcháme ty jedy, polypropyleny, rakovinotvroný popílek a kdový co všechno za hnusy.

   Vy než byste pustil chlup se radši udusíte ve svých vlastních zvratkách.

   Já si klidně radši připlatím, když by to dávalo čistý vzduch.

   Reagovat
   • 22. 1. 2016 (23.36)
    Trvalý odkaz

    No ono to s tím vzduchem není tak prosté, Dánsko má nejvyšší bod někd na větrné elektrárně a je vystaveno mořským větrům, u nás je problém v reliéfu a tom že jsme ve vnitrozemí.

    Jenže si vemte kolik peněz i po všech daních zbude průměrnému obyvateli Dánska a ČR, to hraje roli v tom co si mohou dovolit, také to ovlivňuje výběr toho čím lidé topí.

    Problém uhelných elektráren a toho že se uhlí stále využívá v takové velké míře je politické rozhodnutí. Jistě si vzpomínáte na to co se dělo po pokusu o uzavření Paskova a čím se argumentuje mimo jiné při prolamování limitů. Myslím že kdyby se do toho nemontovaly odbory, tak se o nějakém prolamování moc nemluví. Po této stránce by se nám myslím spíše vyplatila stavba dalších 6 reaktorů o 1000MW než cokoliv jiného.

    Tedy pokud nehodláme v podstatě všechen proud dovážet, nebo pokud se nepodaří zajistit takový systém i s dostatečnou akumulační kapacitou, který se bude pracovat podobně jako klasické elektrárny. Problém je jak stanovit potřebnou záložní kapacitu, od toho by se totiž odvíjelo všechno ostatní, ať už bychom chtěli jet na importovaný proud za 40€/MWh, nebo na vlastní produkci, momentálně s garantovanou cenou 0Kč/MWh. Teoreticky plochu kam instalovat panely, aniž by to zabíralo zemědělskou půdu, máme, akorát by se jednalo o plovoucí elektrárn.

    Problém je ale že elektrárenské společnosti budou tlačit proti tomu protože nejsou schopny zvýšit spotřebu proudu, je to neskutečný propletenec, který nás brzdí.

    Vtip je v tom že běžná domácnost nebude nikdy disponovat dostatečným výkonem FVE pro utažení všech elektrických udělátek. Pokud by elektrárny chtěly zvýšit spotřebu, pak půjdu s cenou proudu kam to jde, tak aby podpořily instalaci elektrického topení, ohřevu vody, tepelných čerpadel a elektromobility.

    Také by se spojily se železnicí a pokusily se o maximální elektrifikaci tratí, což by vedlo k vyšší spotřebě elektřiny. Nebo o podoru výzkumu akumulátorových traťových lokomotiv. Což by zase vedlo ke zvýšení spotřeby elektřiny. Vymyslely by způsob jak přesvědčit dopravní podniky o asazení elektrobusů ve velkém, to by zase zvýšilo spotřebu proudu. A vedlo by to i ke zlepšení prostředí. Otázka je proč to nedělají a raději škodí lidem.

    Reagovat
   • 25. 1. 2016 (22.47)
    Trvalý odkaz

    VIz výše. Mimochodem, doporučuji ti ověřovat si fakta, než napíšeš zase napíšeš nějakou hovadinu, nebudeš pak považován za bIbečka. Dánský energetický mix je na uhlí závislý víc než ten český, o tom jak výkyvy ve v dánské výrobě musí vykrývat norské vodní a švédské jaderné elektrárny nemluvě. Podle tvé uvalené logiky jsou tedy dánové smogem zamoření víc než v ČR.

    Reagovat
   • 29. 1. 2016 (1.14)
    Trvalý odkaz

    Pletete se, jsou oblasti kde máte proud za ceny v, o přepočtu, desítkách Kč/kWh.
    Ale to jsou oblasti, kde proud vyrábí naftové agragáty.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *