Téměř polovinu elektřiny v Dánsku za rok 2015 vyrobil vítr

Dánsko, historický domov větrné energetiky, má pro rok 2015 další rekord. Severská země si 42 % veškeré spotřebované elektřiny vyrobila ve větrných elektrárnách.

Pobřežní větrná farma - turbíny Vestas, Dánsko, foto: Vestas
Pobřežní větrná farma – turbíny Vestas, Dánsko, foto: Vestas

V roce 2012 si dánská vláda dala za cíl vyrábět v roce 2020 celkem 50 % spotřebované elektřiny s pomocí větru. Dnes už je prakticky jasné, že se jí to podaří a možná s předstihem.

V některých oblastech Dánska dokonce vítr vyrábí víc energie, než je tam možné spotřebovat, a tak se vyváží. Především do Německa, Švédska a Norska, protože energetické trhy těchto zemí jsou velmi dobře propojeny.

Naopak když je to výhodné, nakupuje Dánsko elektřinu z vodních elektráren v Norsku, solárních elektráren v Německu nebo tepelných elektráren ve Švédsku.

Nejvíce větrných elektráren se nachází v západní části Dánska. Pro srovnání, v roce 2014 pokrylo dánsko 39 % své spotřeby elektřiny z větru. V roce 2035 to má být dokonce 84 %.

Extrémním dnem bylo v minulém roce 2. září. Tehdy byly poprvé v historii vypnuty velké centrální fosilní elektrárny a celou zemi úspěšně napájel vítr, slunce, lokální kogenerace a dovoz.

Cleantechnica
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.