Saudové ve velkém skupují pole v USA

Lidové úsloví o „Tureckém hospodářství“, coby úpadkovém modelu nejen zemědělského managementu, se do češtiny vžilo. Je otázkou jaké pojmenování se vžije pro stávající praxi zemědělství Saudské Arábie v USA.

„Balík vojtěšky vážící 55 kilogramů, vypěstovaný v USA, na prodej v Saudské Arábii.“  Zdroj: robouzakher.com
„Balík vojtěšky vážící 55 kilogramů, vypěstovaný v USA, na prodej v Saudské Arábii.“
Zdroj: robouzakher.com

Arabové totiž na americké půdě zkupují pozemky ve velkém, a plodiny pak dováží zpět do své vlasti. Tento krok však vzbuzuje určitou nelibost Američanů. Počínání saudsko-arabských podnikatelů je přitom přísně logické.

Podmínky pro zemědělskou produkci jsou ve Státech o poznání lepší, než v pouštích Arabského poloostrova. To co ale znervózňuje Američany nejvíce, není až tak model fungování „zahraničního exportního zemědělství“ jako spíš množství vody, kterou arabští zemědělci v USA spotřebovávají.

O celé kauze zevrubně informoval zpravodajský žurnál CNBC. Podle jejich informací saudsko-arabská společnost Almarai nedávno zakoupila 730 hektarů zemědělské půdy v kalifornském Blythe, za více než sympatickou částku 32 milionů dolarů. Později se ukázalo, že tato společnost již vlastní více než 4000 hektarů úrodných polí v okolí arizonského Vicksburgu.

Na těchto rozsáhlých lánech se pak pěstují plodiny, jejichž produkce by přímo v pouštním klimatu byla příliš nákladná. Nečekejte vodní melouny. Mezi nejčastěji pěstované plodiny společností Alamarai patří „obyčejná“ vojtěška. Nasušená na seno slouží jako píce pro skot, chovaný na druhém konci světa. I když se může zdát tento model poněkud neekonomický, Saudům se bohatě vyplácí.

Američtí pěstitelé a farmáři zemědělského krmiva s tímto „globálním“ přístupem k zemědělské produkci ale nesouhlasí. „Není to nic jiného, než export vody,“ říká Keith Murfield, vedoucí manažer Sdružených producentů píce z Arizony (UDA). „Proč vyčerpávají naše vodní rezervy? Proč to není regulováno?“

Pravdou je, že pěstování vojtěšky vyžaduje opravdu značný přísun vody, a na zahraniční podnikatele se vztahují o poznání volnější pravidla. Na rozdíl od místních farmářů například nemusí americkému Ministerstvu pro zemědělství hlásit, kolik vody z podzemních rezervoárů vlastně načerpají.

Problém má přitom více úrovní. Díky štědře vypláceným penězům ze Saudské Arábie skokově narůstá cena zemědělských pozemků, a současně se snižuje cena píce. Vody přitom zvláště v Kalifornii nazbyt nemají.

Sdílet: