Staví se první příbřežní větrná farma v USA

Zatímco příbřežní větrné elektrárny jsou v Evropě všední realitou už od devadesátých let, na první takovou ve Spojených státech se dosud marně čekalo. První projekt svého druhu zdá se bude přeci po osmi letech komplikací a odkladů přeci jen realizován.

 „Rock Island, vzdálený necelých 45 kilometrů od pobřeží Rhode Island, budoucí lokace první příbřežní větrné farmy v USA.“ Zdroj: Timothy J. Quill
„Rock Island, vzdálený necelých 45 kilometrů od pobřeží Rhode Island, budoucí lokace první příbřežní větrné farmy v USA.“ Zdroj: Timothy J. Quill

Představuje se Deepwater Wind, první větrná elektrárna při americkém pobřeží. Deepwater Wind (jak jej podle názvu hlavního investora nazývají spíše nadšenci a novináři, oficiální pojmenování je Rock Island Wind Farm) se má nacházet 45 kilometrů od pobřeží Rhode Island.

Má se skládat z pěti 6 MW větrných turbín. I když se jedná na evropské poměry o spíše menší záměr, jeho dopad na celé Spojené státy je značný. První úspěch totiž může otevřít cestu dalším takovým projektům.

Pro obyvatele Rock Island (který je součástí státu Rhode Island) a sousedí s lokalitou výstavby, znamená výstavba větrné elektrárny zásadní krok k novému pojetí energetické nezávislosti.

Místní se sice už od roku 2007 stavěli k záměru spíše odmítavě, ale to že se 1000 obyvatel ostrůvku nyní nemusí starat o zásobování elektřinou, a jejich náklady na energie se sníží zhruba o 40 %, jistě potěší.

Přitom Deepwater Wind pokryje spotřebu ostrůvku pouhými 10 % své kapacity, zbývajících 90 % zamíří na pevninu. Na ní pokryje spotřebu státu z 1 %.Výstavba větrné elektrárny byla považována za velmi nákladný projekt.

Jeho součástí bylo i vytvoření 400 tun vážících pylonů, které sahají 50 metrů pod hladinu, jež musí odolat náročným podmínkám mořského prostředí. Jefferey Grybowski, manažer projektu, k tomu dodává: „Teď, když už se konečně uvedly věci do pohybu, vypadá celý záměr o poznání snadněji.“ A co se bude při pobřeží Rhode Island odehrávat dál?

Na začátku tohoto roku přistoupil zadavatel projektu větrné elektrárny k prvním pracem, zatím ještě na suché zemi. Konstrukce pilířů, zajištění pylonů a jejich následný převoz na mořskou hladinu by se měl odehrát v průběhu tohoto léta. Na podzim se počítá s doručením turbín a jejich smontováním.

Zima má být zasvěcena budování infrastruktury na pobřeží. Na začátku roku 2016 se počítá s pokládkou kabelů, a v pozdním létě by měla následovat instalace turbín na zařízení, která zabere přibližně čtyři týdny.

Podzim 2016 se ponese v rámci testů zařízení, a k Vánocům si už budou moci místní na pobřeží Rhode Island posvítit čistou elektřinou z větrné elektrárny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *