Palivový článek na methanol pro vaši domácnost – Oorja

Podle nedávné studie se palivové články v následujících dvou desetiletích stanou důležitou součástí stavebního i automobilového průmyslu. Společnost Oorja Protonics představila palivový článek na methanol, který může pohánět domácnost, ale lze jej využít i v dalších aplikacích. pokračování…

palivove články - Oorja

Nový typ palivových článků nedávno také představila americká společnost Bloom Energy. Narozdíl od jejich „Bloom Boxů“ jsou ale palivové články Oorja mnohem menší a především levnější. Využívají také pouze jediné palivo, totiž methanol.

Jeden palivový článek Oorja dokáže vyrobit až 5 kW energie. Kromě elektřiny produkuje také teplo, které je možné dále využít. Pětikilowattový zdroj už stačí na „pohon“ průměrné domácnosti či dokonce menšího obchodu.

Obrovskou výhodou je především cena. Oorja chce svůj produkt prodávat za cenu menší než 15 000 dolarů, tedy v přepočtu pod 300 000 Kč. Cena vyrobené energie se má pohybovat do 20 centů za kilowatthodinu. Běžná cena ve Spojených státech je kolem 12-14 centů za 1 kWh.

zdroj: inhabitat.com

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Jeden myslel na “Palivový článek na methanol pro vaši domácnost – Oorja

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *