Přírodní stavitelství – naučte se stavět levně a zdravě
Přírodní stavitelství prozatím nemá v novodobé České republice příliš dlouhou tradici. Přesto se během posledních let rozeběhla řada projektů, které nabízejí zájemcům o toto téma teoretické i praktické zkušenosti. Sérii seminářů zaměřených na přírodní stavitelství pořádá např. i Petr Skořepa stojící mimo jiné za iniciativou Ekovesnice.cz.
Třídenní semináře o přírodním stavitelství jsou určeny všem, kdo si chtějí zlepšit vnitřní klima hliněnými omítkami nebo postavit zdravý dům, případně je zajímají také stěhovatelné domy a jurty.
Skořepa se na svých seminářích věnuje výhodám a nevýhodám stavebních a izolačních materiálů, tvarů staveb. Poradí kde nakoupit jaký materiál a jak, kde a proč postavit slaměný domek, nízkoenergetický, pasivní nebo stěhovatelný dům.
Superadobe – jednoduché, levné a rychlé ekologické bydlení
V prakticky zaměřené části se zaměřuje na samotnou stavbu slaměného domku a výrobu vlastních omítek a cihel. Zároveň poradí které komponenty domu se vyplatí koupit a které naopak svépomocí vyrobit.
Důležitým tématem přenášek je také soběstačnost. Skořepa se v této části věnuje cestě k větší nezávislosti na energiích a nákupech v supermarketu. Mezi tématy se objevují i rodové osady, biofarmy či plně soběstačný dům bez přípojek.
Semináře jsou placené, cena kurzu je 2200 Kč za tři dny bez ubytování. Kurzy probíhají v Praze, Brně a dalších městech ČR. Více informací najdete na webu www.slamenedomy.cz.
Přírodní stavitelství mě vždy lákalo, takže jsem si nenechala ujít seminář o stavbě slaměných domků. Bylo skvělé naučit se, jak si svépomocí vytvořit zdravý a úsporný domov. Na kurz jsem si pořídila pár nezbytností, například pořádné rukavice a praktické oblečení, a hodně mi pomohl e-shop armik.cz, kde jsem našla všechno na jednom místě. Doporučuji každému, kdo má rád přírodu a chce stavět jinak!
Pamatuji si, že doma (jsem z již.slovenska)táta dělal chlív pro kravičku a dělal cihli z jílové hlíny a sypalo se dotoho ne sláma, ale pazdeří. Jako děti jsme v tom skákali v gumákách. Ted vím, že jsme to promíchávali. Následně se z toho dělali cihli a sušili na sluníčku.Babičky dům z části byla z toho taky postavena a ještě stojí i když už se vněm nebydlí.