Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
4. 1. 2012 v rubrice Architektura

Přírodní stavitelství prozatím nemá v novodobé České republice příliš dlouhou tradici. Přesto se během posledních let rozeběhla řada projektů, které nabízejí zájemcům o toto téma teoretické i praktické zkušenosti. Sérii seminářů zaměřených na přírodní stavitelství pořádá např. i Petr Skořepa stojící mimo jiné za iniciativou Ekovesnice.cz.

Slaměný domek postavený Petrem Skořepou v obci Križany u Liberce, foto: Petr Skořepa

Slaměný domek postavený Petrem Skořepou v obci Križany u Liberce, foto: Petr Skořepa

Třídenní semináře o přírodním stavitelství jsou určeny všem, kdo si chtějí zlepšit vnitřní klima hliněnými omítkami nebo postavit zdravý dům, případně je zajímají také stěhovatelné domy a jurty.

Skořepa se na svých seminářích věnuje výhodám a nevýhodám stavebních a izolačních materiálů, tvarů staveb. Poradí kde nakoupit jaký materiál a jak, kde a proč postavit slaměný domek, , nebo stěhovatelný dům.

V prakticky zaměřené části se zaměřuje na samotnou stavbu slaměného domku a výrobu vlastních omítek a cihel. Zároveň poradí které komponenty domu se vyplatí koupit a které naopak svépomocí vyrobit.

Důležitým tématem přenášek je také soběstačnost. Skořepa se v této části věnuje cestě k větší nezávislosti na energiích a nákupech v supermarketu. Mezi tématy se objevují i rodové osady, biofarmy či plně soběstačný dům bez přípojek.

Semináře jsou placené, cena kurzu je 2200 Kč za tři dny bez ubytování. Kurzy probíhají v Praze, Brně a dalších městech ČR. Více informací najdete na webu www.slamenedomy.cz.

 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
  1. Astrová:

    Pamatuji si, že doma (jsem z již.slovenska)táta dělal chlív pro kravičku a dělal cihli z jílové hlíny a sypalo se dotoho ne sláma, ale pazdeří. Jako děti jsme v tom skákali v gumákách. Ted vím, že jsme to promíchávali. Následně se z toho dělali cihli a sušili na sluníčku.Babičky dům z části byla z toho taky postavena a ještě stojí i když už se vněm nebydlí.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz