Poslední kalifornská jaderná elektrárna čeká na důchod

V roce 2030 by stát Kalifornie měl získávat 50 % veškeré energie z obnovitelných zdrojů. V souladu s tímto ambiciózním plánem teď čeká na odstavení poslední jaderná elektrárna, zařízení situované v Ďáblově kaňonu. Podle místního energetického koncernu Pacific Gas & Electric Company (PG&E) by k tomu mělo dojít z kraje roku 2025.

„Pohled na jadernou elektrárnu z pobřeží Port San Luis.“ Zdroj: PDTillman
„Pohled na jadernou elektrárnu z pobřeží Port San Luis.“ Zdroj: PDTillman

Svědčí o tom Dohoda o plánovaném odstavení jaderné elektrárny, uzavřená mezi PG&E, Radou pro ochranu přírodních zdrojů (NRDC) a environmentalisty ze skupiny Přátelé Země.

I tato netradiční sestava signatářů Dohody je prý dokladem hlubokého zájmu stávajících provozovatelů jaderného zařízení o stav životního prostředí. Zatím to totiž úplně bez jádra nejde, a devět let přislíbeného „čekání na důchod“ má mírnit výpady kalifornských zastánců OZE.

Elektrárna v Ďáblově kanonu zatím generuje 20 % energie distribuované PG&E. Celkově přispívá 6 % k národnímu energetickému mixu Kalifornie (a 9 % k celkové výrobě energie v tomto státu, „nadbytek“ je odprodáván sousedícím státům). Poslední kalifornská jaderná elektrárna by už odchod na odpočinek skutečně potřebovala, a to nejen kvůli ozelenění energetického průmyslu.

Obavy totiž lidem působí samotná lokace reaktoru. Ten totiž stojí jen 220 metrů od probíhající hranice tektonického zlomu San Andreas. Toto navýsost nešťastné umístění děsí při každém větším otřesu všech 16 milionů obyvatel žijících v okolí.

Stávající president NRDC, Rhea Suh, k tomu dodává: „Byl čas, kdy jaderná elektrárna v Ďáblově kaňonu byla dobrou volbou. Ten už ale minul. I jaderná elektrárna jednou musí odejít do důchodu. A našim rodinám, dětem i podnikání to prospěje.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *