V Texasu vyroste 36MW systém pro ukládání energie

byl dříve střediskem amerického ropného průmyslu, dnes je centrem větrné energie v celých . Ropní magnáti se vrhli na . U jedné takové jménem Notrees s výkonem 153 MW vyroste nové úložiště energie, které má posloužit k lepšímu vyrovnávání zátěže rozvodné sítě.  
rozvodné sítě Energy Xtreme ukládání energie

– především a – jsou na vzestupu na celém světě. Problém je s tím, že jejich výkon je nestálý. Proto se v následujících letech, společně s rozvojem tzv. neboli očekává rychlý rozvoj ukládání energie ve velkém.

Právě velké baterie postavené poblíž velkých a by totiž měly odstranit výše zmíněnou nevýhodu nových .

Nový 36MW úložný zdroj v Texasu postaví spol. Energy Xtreme. Jde prozatím o její největší zakázku, ačkoliv už předtím vybudovala úložné kapacity např. ve větrných parcích na . Podobné služby dnes nabízejí firm jako AES nebo , každá ovšem založené na poněkud odlišné technologii.

Klíčovou technologií jsou dnes obrovské sodíkové či a navíc také setrvačníky. Je pravděpodobné, že minimálně v brzy začne platit legislativa, která bude provozovatelům elektráren využívajících obnovitelné zdroje nařizovat, aby zajistili ochranu proti jakýmkoliv nebezpečným výkyvům. Budou tak mít budování úložných kapacit de-facto nařízeno státem.

To samozřejmě hraje ve sprospěch firem v tomto oboru. Na druhou stranu, úložnou kapacitu bude možné využít také komerčně. Provozovatelé parků solárních/ či jiných elektráren budou moct s volnou úložnou kapacitou obchodně nakládat, tj. např. nakupovat levnou elektřinu a prodávat ji dráž, případně „pronajímat“ tento prostor dalším výrobcům energie.

V současné době se náklady na zabudování úložného systému Xtreme do výrobny energie pohybují kolem 0,5 až 1 centu za jednu vyrobenou kWh, maximálně mohou dosáhnout 2 centů.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

2 komentáře: „V Texasu vyroste 36MW systém pro ukládání energie

  • 6. 5. 2011 (9.57)
    Trvalý odkaz

    Hodil by se mi úložný systém cca 100kwh .. i těch 200 centů bych do toho dal. A pak bych fungoval třeba jen na noční proud :)

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *