Efektivnější solární články zachycují větší část slunečního spektra

Komerční solární panely mají dnes efektivní účinnost max. kolem 20%. V laboratořích se podařilo dosáhnout vyšších čísel, ale z laboratoře do praxe je vždy dosti daleko. Doufejme, že v případě společnosti RoseStreet Labs Energy Inc. to půjde o něco rychleji. Firma vyvinula multipásmové tenkovrstvé solární články schopné zachycovat větší část slunečního spektra. pokračování…
solární energie - tenkovrstvé solární články

Tenkovrstvé solární články mají dvě hlavní výhody: jejich výroba je levnější než v případě klasických křemíkových solárních panelů, a navíc jsou snadno ohebné a přizpůsobitelné jakémukoliv povrchu. Bohužel, až dosud se potýkaly s účinností max. kolem 9%. RoseStreet Labs Energy slibuje, že díky multipásmové technologii iBand by bylo možné dosáhnout až 35% účinnosti.

iBand technologie totiž umožňuje poskládat na sebe několik tenkých vrstev solárních článků, z nichž každá zachycuje jinou část slunečního spektra. První pokusné vzorky byly přitom vyrobeny za pomoci komerčně dostupné technologie, takžé výroba by mohla začít relativně brzy. „Ačkoliv jsme od masové produkce iBand produktů vzdáleni nějaké tři až čtyři roky, tento vývoj otevírá zcela novou třídu polovodičových zařízení pro fotovoltaickou konverzi a jiné pokročilé polovodičové aplikace,“ komentoval nový objev Bob Forcier, šéf RSLE.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *