Světová banka financuje ekologickou elektrifikaci Bangladéše

Pouze necelá třetina obyvatel venkovských částí Bangladéše má přístup a připojení k elektrické rozvodné síti. Přibližně šestnáct milionů domácností je úplně bez proudu, což se ale má teď díky nemalému příspěvku Světové banky změnit. Na začátku října světová banka poskytla 172 milionů dolarů k zafinancování instalace malých solárních elektráren.

Solární panely pomohou v Bangladéši k elektřině statisícům lidí, foto: www.idcol.org
Solární panely pomohou v Bangladéši k elektřině statisícům lidí, foto: www.idcol.org

Zabudováním solárních panelů a vytvořením prostoru pro další obnovitelné zdroje energie má být elektrifikováno 630 000 domácností v odlehlých venkovských oblastech.

Asociace pro mezinárodní rozvoj (IDA), která projekt financuje z fondu projektu Elektrifikace venkova a rozvoje obnovitelných zdrojů energie (Rural electrification and Renewable Energy Development Project, RERED), si dala za cíl dát elektrické světlo a energii milionu domů v Bangladéši.

V zemi, kde je rozvodná síť ve velmi chatrném stavu a velká část území nebyla vůbec k elektřině připojena, je to ale nemalý technický oříšek. Proto byla podpořena výstavba malých soběstačných elektráren, instalovaných na střechy venkovských domů. 300 000 domovních solárních systémů již bylo instalováno.

Světová banka zastupuje roli donora, který se uvolil dát půjčce 172 milionů dolarů čtyřicetiletou dobu splatnosti s desetiletým odkladem splácení, a servisním úrokem 0,75%.

„Více než milion domácností a obchodů v odlehlých a vzdálených částech naší země je dnes elektrifikováno díky podpoře Světové banky a spolupracujících partnerů,“ říká manažerka Světové banky pro oblast Bangladéše, Ellen Goldsteinová.

„Pro odloučené a vzdálené komunity v nepřístupných údolích je cesta obnovitelných zdrojů energie tím nejdostupnějším řešením. Solární systémy zlepšují kvalitu života normálních lidí, a dávají milionům obyvatelům Bangladéše příležitost pro rozvoj nového podnikání.“

Společně s instalací panelů rozjela IDA i kampaň „Úsporného svícení“, kdy v rámci jednodenní akce distribuovala pět milionů úsporných žárovek, čímž snížila potenciální odběr energie o padesát megawatt.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *