Německý dům vyrobí pětkrát víc elektřiny než spotřebuje

Květy heliotropních rostlin, slunečnic, jsou známy tím, že se otáčejí za Sluncem. Co kdyby se ale za ním otáčela celá budova, vybavená solárními panely? Výsledek si můžeme prohlédnout v německém Freyburgu u architekta Rolfa Dische a jeho Heliotropu. Je to vlastně první obytný dům s pozitivní energetickou bilancí, který vyrobí elektřiny pětkrát víc, než sám spotřebuje.

Heliotrop - kouzlo jednoduchého nápadu, kterého se "zmocní" architekt, jež ví co chce. foto: Joergens.mi, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Heliotrop – kouzlo jednoduchého nápadu, kterého se „zmocní“ architekt, jež ví co chce. foto: Joergens.mi, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Dische už dávno zaujal trend střešních solárních panelů, ale stále si uvědomoval jejich nedostatečnost. Aby byl jejich výkon maximalizován, musela by jimi být pokryta celá fasáda, anebo by se musely zvolna natáčet přímo na Slunce.

Co kdyby se ale za ním otáčela celá budova? Z bláznivých nápadů a divokých snů vznikají ty nejzajímavější projekty, a proto se rozhodl ve spolupráci s firmou Sonnenschiff Solar Development převést svou myšlenku do praxe.

Cylindrická stavba prosklená trojvrstvým sklem se přitom ve slunečních paprscích doslova topí. Zadní část domu, která je ve stinném zákrytu, zatím vyrovnává vnitřní klima na příjemnou teplotu. Topí se tu kamny na dřevěné peletky, systém ventilace je doplněn o tepelný výměník, zajišťující cirkulaci vzduchu.

Na střeše je instalován i vodosběrný systém, který je zhodnocen v užitkové vodě. Veškerá voda pak odtéká do přidružené kořenové čističky, a protéká kaskádou malých jezírek, kde se dále přečišťuje. Odpadky z domácnosti i z toalety končí v suchém kompostu. Myslelo se tu prostě na vše.

Nejzajímavější na celém objektu je nepochybně „solární plachta“ na střeše. Je vytvořena z šedesátky monokrystalinových křemíkových modulů (Siemens M 110 L), a pokrývá plochu 54 metrů čtverečních. Solární jednotka je pevně uchycena, s důrazem na odolnost vůči poryvům větru. Otáčení domu podle optimálního osvitu je pak řízeno počítačem.

Umístění domu na „muří nožce“ umožňuje celému objektu rotaci o 180 stupňů, což dopomáhá navýšení efektivity provozu solární elektrárny na střeše. Ta svým výkonem 6,6 kWH silně překonává to, na co jsme u klasických střešních systémů zvyklí.

„Vycházel jsem z teorie Plusenergiehaus,“ říká Rolf Disch. „Chtěl jsem uhlíkově neutrální zdroj energie, stoprocentně obnovitelný a čistý. Nápověda v podobě Slunce nad hlavou mi byla jasným vodítkem.“

Sdílet: